BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alacsony a maginfláció: kivárhat az MNB

Az olajár, a bázishatás és a forintgyengülés játszik szerepet az átmenetileg magasabb mutató kialakulásában.

Ma jelenik meg a júniusi inflációs adat, amelyet nagy várakozás övez, mivel a Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint átlépheti a 3 százalékos célt, sőt a szakértők 3,2 százalékos fogyasztói árindexszel számolnak.

Ez egyébként csak minimális, 0,1 százalékpontos eltérés lenne a Magyar Nemzeti Bank (MNB) várakozásaihoz képest, a jegybank ugyanis 3,1 százalékos pénzromlási ütemmel kalkulál júniusra a két hete megjelent inflációs jelentésében.

Főként az üzemanyagárak miatt ugrott meg hirtelen az infláció – mondta kérdésünkre Samu János, a Concorde vezető elemzője. Nyeste Orsolya, az Erste elemzője szerint a bázishatás is felfelé nyomja a mutatót, egy éve ugyanis csak 1,9 százalékos volt az árindex.

Fotó: Shutterstock

A júniusi adatot a szokásosnál nagyobb figyelem övezheti, mert a májusi, kiugró, 2,8 százalékos mutató már megközelítette az MNB 3 százalékos célját – mondta lapunknak Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője. A piaci szereplők többsége a nyári hónapokban hármassal kezdődő árindexet prognosztizál, a cél feletti mutatóra pedig 2013 januárja óta nem volt példa.

Az inflációs jelentésben a jegybank is megerősítette ezeket a várakozásokat, az olajárak miatt várakozása szerint átmenetileg 3 százalék fölé kúszhat a mutató. Trippon Mariann hozzáfűzte: az idei előrejelzésük 2,6 százalék, azonban a béremelés miatt elszálló árak ezt akár nagyobb mértékben is felfelé tolhatják, amit a stabil maginfláció ellensúlyozhat. Az infláció a Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint 2,4 százalékos lehet júniusban.

Enyhén megjelenhet a forint emelkedése is a júniusi adatokban – válaszolt kérdésünkre Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Nem véletlen, hogy az MNB júniusban 3,1 százalékos, a harmadik negyedévben pedig 3,3 százalékos inflációs alappályával számol, viszont azt is érdemes szem előtt tartani, hogy az ősztől ismét a cél alá bukhat a mutató.

A maginflációban nem jelentkezik ez a nyomás, az MNB által számolt, volatilis termékektől tisztított alapmutatók pedig egyenesen alacsony inflációs nyomást jeleznek. Virovácz Péter szerint, mivel a befektetők inkább a fő mutatót figyelik, a forint esése várható. A tisztított inflációs számok sokkal inkább befolyásolhatják a jegybankot a döntések során. Az év végén, a jövő év elején az importáló cégek beépíthetik áraikba a magasabb forintárfolyamot, ami az inflációs alapmutatókban is megjelenhet. Az ING Bank elemzője szerint ez már lépésre késztetheti az MNB-t. Idén azonban nem vár lépést az MNB-től, leghamarabb 2019 közepén számít szigorításra.

További részletek a keddi Világgazdaságban

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.