Egészen pontosan 6622 cégalapítás és 8352 cégtörlés történt 2018 áprilisa és júniusa között, ezzel egy negyedév alatt 1700-zal csökkent a hazai cégek száma.
A tendenciában nincsen különös meglepetés, a második negyedéves számok jól illeszkednek az elmúlt évek tendenciájába
– mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója.
Az adatokat kicsit mélyebben elemezve azonban látszanak eltolódások. A megszüntetéshez vezető eljárások között immár több mint 51 százalékos a kényszertörlések aránya. A kényszertörlések arányának növekedése elsősorban a felszámolások rovására történik, a vizsgált időszakban csupán 24 százalék volt a felszámolás aránya.
A felszámolások további visszaszorulása egyrészről jó hír, hiszen közvetett módon azt jelzi, hogy az aktív, de számláikat fizetni nem tudó cégek aránya csökkent, vagy legalábbis ritkábban jutnak el eddig a felszámolási fázisig az üzletfelek. A képet azonban árnyalja az a tény, hogy
a felszámolások során a hitelezői követelések behajtása sokszor évekig tartó, bizonyos esetekben közel lehetetlen feladat.
A követelés bejelentések és felszámolás indítások így egyszerűen operatív okok miatt is csökkenhetnek, hiszen a hitelezői igénybejelentéseknek egyes esetekben magasabb a költség és idő vonzata, mint a várható behajtható összeg. Az így sorsára hagyott vállalkozásoknál előbb-utóbb természetesen valamilyen hatósági kényszerintézkedés következik be.
A kényszertörlések felfutását egyrészről tehát a vállalati szektorból indított felszámolások csökkenése indukálja, másrészről a hatósági aktivitás növekedése.
A kényszertörlések hosszú távú trendjét nézve látványosan kirajzolódik, hogy a 2014-15-ös csúcsidőszakot ugyan még nem érik el a számok, mindenesetre egyértelműen második fénykorában van az eljárástípus
– mondja az Opten szakértője.
Az Opten – Cégfluktuációs Index (az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez) második negyedévre vonatkozó értéke átlagosan 10-11 százalék körül mozgott. Megyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt az Opten – CFI Zala, Vas és Baranya megyékben érte el a legalacsonyabb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Pest és Hajdú-Bihar megye produkálta.
A cégtörlések mellett a cégalapítási szám már-már stabilitást jelez.
2014 második negyedéve óta gyakorlatilag minden negyedévben 6000 körül volt a cégalapítások száma, és 2018 második negyedéve sem hozott meglepetést.
Hogy ez mennyire nevezhető egészségesnek, azt nehéz eldönteni. Az új cégek magas száma jelzi, hogy zajlik az élet a vállalati szektorban, ugyanakkor az új cégek döntő többségében korábbi cégekhez köthetők, tehát sokszor ugyanazok a szereplők jelennek meg újra, magas fluktuációt és bizonytalansági tényezőt plántálva a cégvilágba. Összességében ugyanakkor egészségesebb a helyzet mint 2014 előtt, amikor évente 40-50 ezer cég jött létre, jelentős részük komolyabb üzleti terv nélkül és rendkívül rövid várható élettartammal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.