Folytatódik a munkaerőpiac dinamizmusa, míg korábban a 700 ezer volt a 2010-hez képest mért foglalkoztatotti többlet, ez mostanra már 765 ezer főre növekedett – kommentálta a frissen megjelent munkaerőpiaci adatokat Simon Attila István, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára.
Ebből összesen 615 ezer fő az elsődleges munkaerőpiacon helyezkedett el, és mintegy 39 ezren kerültek át a közfoglalkoztatottsági programból az elsődleges munkaerőpiacra.
Mindkét nem foglalkoztatottsága emelkedett, azonban a nők rátája dinamikusabb, így a nemek közötti olló záródik. A tavalyhoz képest 100 ezer plusz dolgozó közül 50 ezren az építőiparban, 30 ezren pedig a feldolgozóiparban helyezkedtek el, és a mezőgazdaság is kiemelt célpontja volt az állást találóknak.
A munkaerőpiacért felelős minisztériumi tisztségviselő kiemelte:
a munkanélküliség szempontjából az EU-ben dobogósok vagyunk, egyedül Csehországban lényegesen alacsonyabb a ráta.
Folytatódik az életpályamodellek kidolgozása, rendezzük a köztisztviselői béreket – erre pedig a jövő évi költségvetés biztosítja a fedezetet – hangsúlyozta Simon Attila István. A hatéves bérmegállapodásnak köszönhető 2 százalékpontos szociális hozzájárulási adó csökkenés jövőre segíti a foglalkoztatás bővülését. Ez összesen 135 milliárd forintot hagy a magyar vállalatoknál, amit bérfejlesztésekre költhetnek a cégek. A helyettes államtitkár nagy lépésnek nevezte, hogy az öregségi nyugdíjasoknak csak szja-t kell fizetni, a járulékfizetés alól mentesülnek – ezzel segítik a munkaerőpiacon való részvételüket.
A nőket ösztönözzük, hogy visszatérjenek a munkaerőpiacra a szülési szabadság után, nagy luxus, hogy ez a csoport, akik az átlagosnál képzettebbek nem lépnek vissza a munka világába
– emelte ki a Pénzügyminisztérium tisztségviselője. Ezt a problémát többek között bölcsődefejlesztéssel kezeli a kormány. A fiatalokat próbálják olyan képzési programba bevonni, amellyel az elsődleges munkaerőpiacra beléphetnek. A 15-24 éves korosztály munkanélküliségi rátája 9,5 százalék, ami fokozatosan csökkenő tendenciát mutat. Simon Attila István arra hívta fel a figyelmet, hogy a betöltetlen álláshelyek száma a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat szerint 70 ezer fő, de a cégek feltehetően magas arányban nem jelentik le a keresett álláshelyeket, így a médiában megjelent 100 ezer főhöz közel állhatunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.