Globális szinten alapvetően változatlan maradt a folyó fizetési mérlegek többlete és hiánya 2017-ben az előző évhez képest, ezek mértéke a globális GDP mintegy 3,25 százalékára rúgott – derül ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tegnap közzétett éves külgazdasági jelentéséből. A többlettel záró országok között maradt Kína, valamint Japán is, bár mindkét ázsiai állam szerényebb szufficitet halmozott fel, mint 2016-ban, az olajexportőr országok pedig profitálni tudtak az olajár emelkedéséből.
A deficites oldalon kiemelkedik az Egyesült Államok, de a feltörekvő gazdaságok közül is több ország nagyobb mínuszban zárta 2017-et, mint 2016-ot, köztük Argentína, India és Törökország is. Mindeközben az Egyesült Királyság mellett Ausztrália, Brazília, Kanada, Mexikó és Dél-Afrika is csökkenteni tudta folyó fizetési mérlegének hiányát az előző évhez képest.
Az amerikai fiskális lazítás hatására erősödik a dollár, és – részben ennek betudhatóan is – rövid időn belül a kereskedelmi feszültségek is erősödnek. A valutalap jelentésében vizsgált időszakban, azaz 2017-ben még nem öltött olyan méreteket a kereskedelmi háború, mint 2018-ban, Donald Trump amerikai elnök ugyanis csak idén tavasszal vetette ki az első védővámokat.
Az IMF ennek ellenére a tegnap nyilvánosságra hozott dokumentumban is arra hívta fel a figyelmet, hogy a protekcionista kereskedelempolitika súlyos következményekkel járhat, visszavetheti a globális gazdasági növekedést. Trump és Juncker washingtoni találkozóján az Európai Unió és az USA közötti kereskedelmi feszültségek visszaszoríthatók lennének, ám elemzők nem várnak sikert a találkozótól.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.