A nemzetgazdaság kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) ráfordítása tavaly 517 milliárd forint volt, ami a GDP 1,35 százaléka – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adataiból. Ez azt jelenti, hogy a KFI-ráfordítások folyó áron 21 százalékkal, 90 milliárd forinttal nőttek az előző évi, alacsony bázishoz képest. Ehhez a kiugróan magas emelkedéshez a KSH értékelése szerint nagymértékben hozzájárult a 2016 végén kiutalt pályázati összegek 2017-ben történt felhasználása.
Összehasonlításképp: 2016-ban a GDP 1,22 százalékát, 427 milliárd forintot fordított Magyarország kutatás-fejlesztésre, ami folyó áron 8,8 százalékos visszaesés a 2015-ös 1,39 százalékhoz képest.
A 2016-ra vonatkozó adat többek között az uniós költségvetési ciklus váltásának volt betudható: a 2007–2013-as időszak zárása után már csak a 2014–2020-as támogatások lehívására lehetett készülni, így az egyetemek forrásfelhasználása akkor erősen visszaesett.
Az uniós tagországok esetében használatos kumulált innovációs index 27 paraméterből áll, a magánforrások közkutatásokba való bevonása mellett az állami ráfordítások terén vagyunk leginkább lemaradva. Elemi érdekünk megközelíteni a 2 százalékos EU-átlagot, amelyhez kiszámítható, fenntartható mértékben növelt kutatás-fejlesztési és innovációs célú állami ráfordításra is szükség van.
Szakértők szerint ahogy zárul idővel a brüsszeli pénzcsap, úgy kell a strukturális és kohéziós alapok helyébe lépnie a magyar költségvetésnek.
A kutatás-fejlesztési és innovációs ráfordítások összegén belül a meghatározó, 85 százalékos súlyt képviselő költségek 17, míg a 15 százalékos részarányú beruházások 54 százalékkal emelkedtek tavaly az előző évihez képest. A nemzetgazdasági szintű KFI-ráfordítás csaknem 74 százaléka a vállalkozások, 13-13 százaléka pedig a felsőoktatási, valamint a kutató-fejlesztő intézetek és egyéb költségvetési kutatóhelyek tevékenységéből származott.
A 2016. évi pályázati források nagy részének tavalyi felhasználása miatt az állami költségvetési finanszírozású kutatási ráfordítások emelkedtek a legnagyobb, 47 százalékos mértékben, folyó áron hozzávetőleg 53 milliárd forinttal. A vállalkozási forrásból finanszírozott kutatás-fejlesztési ráfordítások eközben 13 százalékkal, 31 milliárddal növekedtek. A ráfordítások pénzügyi forrásai közül egyedül a nonprofit források összege csökkent, egy év alatt 10,5 százalékkal.
Érdemi változás a KSH beszámolója szerint az is, hogy tavaly megállt a kutatóhelyek számának és a kutatással foglalkozók létszámának 2014 óta tartó csökkenő tendenciája, sőt növekedésbe fordult át.
Így az előző évihez képest az elmúlt évben 14 százalékkal több, 3,1 ezer kutatóhely működött Magyarországon. A KFI-tevékenységgel foglalkozók tényleges létszáma közel 61 ezer volt, azaz egy év alatt 12 százalékkal bővült. Ezen belül a 70 százalékos részarányt képviselő kutatók, fejlesztők száma 9,8, a segédszemélyzeté pedig mintegy 18 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A teljes munkaidőben foglalkoztatottakra átszámított kutatói létszám a tényleges létszámnál nagyobb mértékben, 13 százalékkal növekedett.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.