A felső vezetők közül kevesen vannak meggyőződve arról, hogy saját cégük teljesen felkészült az ipar 4.0 kínálta lehetőségekre – többek közt ez derül ki a Deloitte Insights kutatásából. A tanulmány rámutatott arra is, hogy
a cégek jelentős részénél úgy látják, nem áll rendelkezésükre az a munkaerő, amelynek segítségével képesek lesznek szembenézni a jövő kihívásaival.
Az ipar 4.0 számos fizikai és digitális technológia, a fejlett elemzőrendszerek, a mesterséges intelligencia (AI), a kognitív technológiák és a dolgok internete kombinálásával lehetőséget kínál arra, hogy valóban digitális vállalkozások jöhessenek létre, amelyek a mainál jóval több és pontosabb információ birtokában hozhatnak döntéseket – mutatott rá közleményében a Deloitte. Ám kérdésesnek nevezték, hogy mennyire készültek fel az új korszakra a cégek, illetve hogyan látják helyüket és szerepüket az új ipari forradalomban és a társadalom átformálásában.
A kutatásban részt vevő vállalati vezetők többsége, 87 százaléka úgy látja, hogy az ipar 4.0 nagyobb egyenlőséget és stabilitást hoz majd a gazdaságban. Bár a pozitív hatások egyértelműek, az már kérdéses, hogy mennyire képesek élni e lehetőségekkel a cégek. Tudniillik a megkérdezettek alig 14 százaléka jelezte, hogy teljes mértékben úgy gondolja: saját vállalata felkészült az új ipari forradalom kínálta lehetőségek kihasználására.
Noha a többség elégedett az oktatással, ennek ellenére a kutatás során megkérdezettek mindössze negyede vélte úgy, hogy rendelkezik azzal a munkaerővel és tudással, amely szükséges az érvényesüléshez az új ipari forradalomban. De az is látszik, hogy a vállalkozások elszántak a fejlesztések terén. A válaszadók 84 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a cégüknél mindent megtesznek annak érdekében, hogy megfelelő munkaerő álljon rendelkezésre az ipar 4.0 kihívásainak kezeléséhez.
Napjainkban szenvedélyes vita folyik arról, hogy vajon a fejlett technológiák, a robotok mennyi munkahelyet vesznek el az emberektől, és mihez kezdhetnek azok, akik elveszítik állásukat. Nem szabad azonban megfeledkezni róla, hogy a fejlődés új lehetőségeket is hoz. Erre jó példa az Egyesült Királyság, ahol 2001 és 2015 között 800 ezer munkahely szűnt meg a technológiai átállás miatt, ugyanakkor az innováció következtében 3,5 millió új állás jött létre – mondta Mérth Balázs, a Deloitte tanácsadási üzletágának vezető partnere.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.