A Credit Suisse két éve a private banking nevet wealth managementre cserélte, s ez a változás egyre inkább jellemző a piacra – mutatott rá Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezetője a trendekre a társaság által szervezett IX. privátbanki konferencián. A vagyonkezelés előretörése mellett a folyamatok egyszerűsítése és a transzparencia növekedése a fő elvárás, miközben a szabályozási terület továbbra is erős. Az átláthatóság ugyanakkor kétoldalú lesz – vélekedett, emlékeztetve arra, hogy a big data révén a szolgáltatók is egyre több információval rendelkeznek majd ügyfeleikről.
A régióban és Magyarországon is a legalább 5 millió dollárral rendelkező vagyonosok aránya átlagosan 45-50 százalékkal bővülhet 2017 és 2022 között. A vagyonkoncentráció miatt azonban a Blochamps vezetője szerint a hazai piachoz aligha kell négyszáznál több privátbankár.
A hazai piacon a legtöbb privátbanki ügyféllel továbbra is az OTP rendelkezik. A Blochamps kimutatásai szerint a Budapest Bank tavaly megelőzte az Erstét, a kezelt vagyon tekintetében ellenben az Erste lépett előre, s jutott a dobogó legalsó fokára, megelőzve az MKB-t.
A szabályozói változások kapcsán Haás Péter, az OTP privátvagyon-kezelési főosztályának igazgatója arról beszélt, hogy nem rendezte át annyira a piacot a MiFID II., mint várták. Ugyanakkor az látható, hogy az ügyfelek nem éppen pozitívan élték meg az elvben az ő érdekükben meghozott intézkedéseket. Ami egyértelmű előny, és hozzájárul a kedvező ügyfélélményhez, az a költségtranszparencia és az ügyféltájékoztatók egyszerűsítése. Kállay András, az Erste Bank vagyonkezelési stratégiai vezetője szerint még mindig az ismerkedési szakaszban vannak a szolgáltatók, ám most, az év közepén már láthatók azok a problémás területek, ahol lépni kell. A szakember szerint jövő év elejére (az immár aktívan ellenőrző MNB mellett) az árazási kérdések is előtérbe kerülnek, miközben a piac nem áll jól:
A pénzmozgásokkal kapcsolatban Kállay András arról beszélt, hogy haza nem nagyon jönnek korábban külföldre vitt pénzek, de az látszik, hogy a magyarországi cégértékesítések után ma már végre itthon maradnak. Emlékeztetett, hogy a cseh piac azért olyan nagy – a három legnagyobb szereplő által kezelt vagyon akkora, mint a teljes magyar vagyonkezelt portfólió –, mert a cseh vagyonok belföldön maradtak.
Ezzel egyetértett Parádi-Varga Tamás, az SPB vezérigazgatója is, hozzátéve, hogy 2015 óta nem volt vagyonkiáramlás Magyarországról. Persze emögött jórészt az áll – Tabányi Mónika, a Concorde private banking vezetője szerint –, hogy az állampapírok révén kettős kamatrendszer alakult ki a piacon. Ezek miatt – s ezt már Szabó Sándor, az MKB privátbanki üzletágának vezetője mondta – a PEMÁK eltérítette a benchmarkot és elkényelmesítette a privátbankárokat, ráadásul az egyéb termékek értékesítésében sem segített.
– vélekedett Gáti László, az OTP Alapkezelő értékesítési igazgatója.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.