Az Európai Unió kohéziós politikája reformra szorul, szükség van a modernizálásra, és úgy kell átalakítani, hogy gyorsabb eredményeket hozzanak a támogatások. Ehhez a szabályok karcsúsítását is szükségesnek látják, hogy kevesebb terhük legyen a szereplőknek. Összességében egy gyorsabb, egyszerűbb és rugalmasabb keretrendszert kell kialakítani – hangsúlyozta egy tegnapi budapesti eseményen Marc Lemaitre.
Az Európai Bizottság regionális és várospolitikáért felelős főigazgatója elmondta: a kohéziós politika korábbi tizenegy célkitűzését ötre redukálták. Eszerint
fontos cél, hogy Európában innovatív és intelligens gazdasági átalakulás menjen végbe, jobban össze kell kapcsolni a régiókat, egy szociálisabb Európát kell kialakítani, és a fenntarthatóságra is nagy hangsúlyt kell fektetni.
A reform során a rugalmasság kiemelkedő helyen áll. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tagállam, így Magyarország is, kérheti a program erőforrásainak legfeljebb 5 százalékos átcsoportosítását egy másik uniós eszközbe. A programozás öt évig érvényes, majd felülvizsgálják, és az újonnan felmerülő igények, valamint a teljesítmény alapján van lehetőség igazításra. Egyszerűsödik a költségelszámolás, amivel az adminisztratív kiadások akár 25 százaléka is megspórolható.
A következő uniós ciklusban a Brexit miatt 10 százalékkal csökken a kohéziós alap. A korábban bejelentett tervezet szerint Magyarország 24 százalékkal kevesebb támogatást kap. Ezt a szakember azzal indokolta, hogy míg nálunk nőtt az egy főre eső GDP, addig más országoknál 10 százalékpontnál is többet esett. Így most nekik van szükségük nagyobb támogatásra.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.