Az amerikai kormány a terveknek megfelelően augusztus 23-tól újabb 6 milliárd dollár értékű kínai árucikkre vet ki 25 százalékos vámtarifát – erősítette meg Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalója. Az intézkedés 279 termékcsaládra vonatkozik, amelyeknek a listáját nyilvánosságra hozták. Többek közt félvezetőket, elektronikai termékeket, műanyagot, vegyipari és vasúti eszközöket, motorkerékpárokat, sebességmérőket sújtanak a megemelt tarifákkal. Az amerikai ipar számára különösen a félvezetők vámja jelent majd terhet, elsősorban amiatt, hogy a bennük használt csipek egy részét Tajvan és Dél-Korea mellett az Egyesült Államokban állítják elő. Az iparágat tömörítő érdekvédelmi szervezet csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy a félvezetők a listán maradtak.
A lehető legvilágosabban a kormányzat tudomására hoztuk, hogy a félvezetőkre kivetett vámok az amerikai csipgyártókat fogják sújtani, nem a kínaiakat, s nem fogják megakadályozni Kínát abban, hogy folytassa problematikus és diszkriminatív kereskedelmi gyakorlatát
– idézte a szövetség elnökének közleményét a Reuters. A kereskedelmi tárca több más olyan tételt eltávolított a listáról, amelynek a megvámolása súlyos gazdasági kárt okozott volna – például intermodális hajókonténereket, úszódokkokat, valamint metszetvágókat.
Az Egyesült Államok július 6-án léptette életbe a kínai importra vonatkozó első (34 milliárd dolláros) vámokat, s további 200 milliárd dolláros tételt szándékozik 25 százalékos tarifával terhelni. Az intézkedés szeptemberben léphet életbe (Peking válaszul 60 milliárd dollár értékű amerikai importot céloz meg). Mindez a New York-i székhelyű Panjiva világkereskedelmi statisztikai vállalat számításai szerint a Kínába irányuló amerikai export 56 százalékát, ezen belül az elektromos berendezések 85, az elektronikai termékek 57 százalékát érinti majd. Kína nem tud értékben azonos ellenvámokkal válaszolni, mivel a washingtoni statisztikai hivatal adatai szerint az USA-ba irányuló exportja tavaly nominális bázison 505,5 milliárd dollárt, míg importja csak 129,9 milliárd dollárt tett ki.
Az amerikai vámok egyelőre nem fogják vissza a kínai külkereskedelmet:
a szerdán nyilvánosságra hozott adatok szerint júliusban a kivitel 12,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest a júniusi 11,2 százalék után, meghaladva a 10 százalékos elemzői várakozásokat.
A stabil belső keresletnek köszönhetően az import még nagyobb arányban, 27,3 százalékkal bővült éves összevetésben a júniusi 14,1 százalék után (elemzők 16,2 százalékos emelkedést vártak). Az export 215,57 milliárd, az import 187,52 milliárd dollárt tett ki, a külkereskedelmi mérleg pedig jelentősen zsugorodott: 28 milliárd dollárra esett vissza a tavaly júliusi 46,9 milliárd dollárról. Bővült az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem is, éves összevetésben a kínai export 11,2, az import 11,1 százalékkal nőtt. Donald Trump amerikai elnök vesszőparipája, a kínai többlet azonban csak minimálisan csökkent: 28,09 milliárd dollár lett a rekordnak számító júniusi 28,97 milliárd dollár után.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.