A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) összegzése szerint az összes befektetés 71 százaléka lengyel vállalatokhoz került, mellettük a román, a magyar és a lett cégek voltak a legnépszerűbbek.
A közlemény idézte Zsembery Leventét, a HVCA elnökét, aki kifejtette, Kelet-Közép Európában egyre több a határon átnyúló kockázati- és magántőke befektetés, a régió gyors növekedése pedig a magyar vállalkozások finanszírozási lehetőségeit is bővíti.
A régióban a befektetések háromnegyede a fogyasztási cikkek előállításához és és szolgáltatásához kötődött, a második helyen a technológiai ágazat áll 11 százalékkal.
A befektetési aktivitás további bővülését jelzi, hogy 2017-ben az új alapok által gyűjtött kockázati- és magántőke források értéke az egy évvel korábbi szintről 46 százalékkal, 1,3 milliárd euróra emelkedett. Ezen belül a magyar piacon aktívabb, korai fázisú cégeket kereső kockázatitőke-alapok 360 millió eurós forrásbevonása is rekordnak tekinthető.
A kelet-közép-európai térségben az új alapokba a régión kívüli európai befektetőktől érkezett a gyűjtött tőke 38 százaléka, míg globális forrásokból, elsősorban az Egyesült Államokban található befektetőktől származott a tőke további 26 százaléka.
A közlemény szerint Robert Manz, az Invest Europe közép- és kelet-európai munkacsoportjának elnöke, arról számolt be, hogy a kockázati- és magántőke befektetések rekord szintje hozzájárul a régióbeli és a globális sikertörténetekhez. A nemzetközi befektetők számára vonzónak bizonyult többek között a régió impozáns gazdasági növekedése és az erőteljesen emelkedő fogyasztási kiadások – tette hozzá.
A régió vállalataiból a kockázati- és magántőke-befektetők kiszállásainak értéke a befektetések költségén mérve 1,3 milliárd eurót ért el tavaly, ami 16 százalékos éves növekedés, és a valaha volt harmadik legmagasabb érték a régióban.
A kockázati- és magántőke piac Közép- és Kelet-Európában tapasztalt 2017-es kiemelkedő eredményei összhangban vannak az európai piac növekedésével. Az európai cégekbe fektetett kockázati- és magántőke 71,7 milliárd eurós értéke tízéves csúcsot, az előző évhez képest 29 százalékos növekedést jelent. Európában tavaly közel 7 ezer cég részesült kockázati- és magántőke-befektetésben, a cégek 87 százaléka kis- és középvállalat volt az Invest Europe jelentése szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.