Németország nyugati tartományaiban tavaly fejenként átlagosan 1279 órát dolgoztak a munkavállalók, keleten, a volt NDK területén viszont 67 órával többet, 1346 órát. Az éves bruttó átlagbér nyugaton 35 084 euró (11,3 millió forint) volt, a keleti tartományokban viszont csaknem ötezer euróval kevesebb, 30 172 euró – áll a kormányzati kimutatásban, amelyet a Baloldal (Die Linke) nevű ellenzéki párt szövetségi parlamenti (Bundestag-) frakciójának írásbeli kérdésére állítottak össze.
A munkaidőt tekintve az első helyen a volt NDK területén fekvő Türingia áll 1371 órával, a legkevesebbet, átlagosan 1255 órát pedig a nyugati Rajna-vidék-Pflaz tartományban dolgoztak a munkavállalók.
A bruttó átlagbér az ország nyugati részén fekvő Hamburgban volt a legmagasabb, 40 771 euró, a legalacsonyabb pedig a keleti Brandenburg tartományban, ahol átlagosan 28 715 eurót kerestek tavaly a munkavállalók.
Németország 1990-ben végrehajtott újraegyesítése után csaknem 30 évvel elfogadhatatlanok az ennyire jelentős eltérések – emelte ki Sabine Zimmermann, a Baloldal frakciójának szociális ügyekkel foglalkozó szakpolitikusa, aki szerint a kormánynak küzdenie kellene azért, hogy a volt NDK területén több munkavállaló tartozzon a jobb feltételeket biztosító kollektív szerződések alá,
a jelenleg bruttó 8,84 eurón álló minimál órabért pedig 12 euróra kell emelni.
A bérekkel kapcsolatban szakértők felhívják a figyelmet, hogy a bruttó átlagbér tartományok közötti eltérései nem jelentenek feltétlenül eltérést a vásárlóerőben is, mert a megélhetés költsége is eltérő, nyugaton jellemzően magasabb, mint a keleti tartományokban.
A kormányzati kimutatásból az is kiderül, hogy a németek a keveset dolgozó munkavállalók közé tartoznak európai uniós (EU-) összevetésben.
A munkavégzéssel töltött idő az ország egészét tekintve tavaly fejenként átlagosan heti 34,9 óra volt.
Ennél kevesebbet csak a hollandiai és a dániai munkavállalók dolgoztak, heti 31,8 órával, illetve 33,8 órával. Az EU-s átlag heti 36,4 óra volt. A legtöbbet, munkavállalóként átlagosan heti 40,7 órát Görögországban dolgoztak 2017-ben, a második helyen Bulgária áll 40 órával, a harmadik Lengyelország 39,4 órával – áll a német sajtóban ismertetett összeállításban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.