Az építőanyagok iránti megnövekedett kereslet és a béremelést kikényszerítő munkaerőhiány nemcsak a lakáspiacon, hanem a sportlétesítmények terén is érezteti együttes hatását. Emiatt a beruházói oldal is arra számít, hogy várhatóan százmilliárdos tétel lesz a 2023-as atlétikai világbajnokság infrastrukturális hátterének biztosítása – értesült a Világgazdaság. Az esemény rendezési jogáról csak decemberben dönt a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF), de sokat sejtető, hogy Sebastian Coe, az IAAF elnöke július végén – a 27 tagú vezető testület javaslatát tolmácsolva – bejelentette, Budapest az általuk preferált helyszín.
A 2024-es olimpiai pályázatnak is hangsúlyos eleme volt az atlétikai stadion, amely már az első kapavágás megtétele előtt is drága mulatság.
Az állam ugyanis még 2014-ben 16,5 milliárd forintért vásárolta meg a Wing Zrt.-től a Rákóczi híd pesti hídfőjétől délre húzódó, 15 hektáros telket, ahol a 15 ezer férőhelyes, de a világversenyekre kibővítve 55 ezer néző befogadására is alkalmas aréna felépülhet. A borsos ingatlanár mellett az építési tervek elkészítése további 4,7 milliárd forintba kerül, a nyertes pályamű a Napur Architect Kft.-től érkezett. Már csak azért is magasnak tűnnek az induló költségek, mert összehasonlításképp 2014-ben a stadionépítési láz első fecskéiként a debreceni Nagyerdei Stadiont 12,5, a Ferencváros otthonául szolgáló Groupama Arénát pedig 14,7 milliárd forintból húzták fel, előbbinek 20, utóbbinak 22 ezres a kapacitása. Noha kétségtelenül óriási építőipari konjunktúra van, az idei első fél évben például 19 százalékkal nőtt az ágazat termelése, sokaknak nehezen emészthető az árak ilyen mértékű elszabadulása.
A 2017 márciusában visszavont budapesti olimpiai pályázathoz szükségszerűen készült megvalósíthatósági tanulmány is, az abban foglaltak összesen 120 milliárd forintra becsülték az atlétikai stadion költségvetését. A kiemelt budapesti fejlesztésekért és nemzetközi sportpályázatokért felelős kormánybiztos, Fürjes Balázs munkaszervezete, a KKBK Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja azonban tanult a Duna Arénát és a vizes világbajnokságot kísérő „számháborúból”, egyelőre nem közölt számonkérhető költségbecslést. Fokozta a nyomást a KKBK-n, hogy a 2016 novemberében lemondott úszóelnök, Gyárfás Tamás eredetileg azt közölte, nyolcmilliárd forintba kerül majd a vb-uszoda, s azzal együtt 25 milliárdba a teljes rendezés. Ehhez képest végül 130 milliárd forintot emésztett fel a sportesemény lebonyolítása, ebből 50 milliárdot a fő helyszín. Még ha Gyárfás irreálisan alacsony költségekről beszélt is, időközben Fürjes munkacsoportja ugyancsak alábecsülte a csatornázással, rakpartrendezéssel és kerékpárutak építésével felkúszó kiadásokat, ezzel pedig támadási felületet adott.
Információink szerint a Magyar Atlétikai Szövetségnek (MASZ) nem is feltétlenül lesz szüksége 55 ezer fős létesítményre. Lapunk úgy tudja,
folyamatosak az egyeztetések a szükséges kapacitásról az IIAF vezetősége és a MASZ pályázati bizottsága között.
Az is jelzésértékű, hogy 2019-ben Doha a 40 ezres Kalifa Nemzeti Stadionban rendezi meg a vb-t, 2021-ben az Oregon állambeli Eugene pedig a 13 ezer férőhelyesről mindössze 30 ezresre bővíthető Hayward Fieldben. Márpedig Budapest aligha ragaszkodik a megalomán tervekhez, ha harmadával-negyedével kisebb stadion is megteszi, amivel ráadásul költségeket is csökkenthet.
Jó irány a nemzetközi sportvilágban a kibővíthető-visszabontható létesítmények térnyerése, így is kérdéses azonban, Budapestnek szüksége van-e egy 15 ezer férőhelyes atlétikai stadionra – morfondírozott a Világgazdaságnak Szabados Gábor sportközgazdász. Hozzátette: bármilyen világverseny lebonyolításának akkor van értelme, ha az adott infrastrukturális fejlesztésre egyébként is szükség van.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.