Az Egyesült Államok és Kína egyre élesedő kereskedelmi konfliktusa már érezhetően negatív hatással van a két országgal üzleti kapcsolatban álló német vállalatokra – derült ki a DIHK kereskedelmi és iparkamara felmérésének eredményéből. A Kínában termelő német vállalatok 41 százalékát terhelik a magasabb vámok az amerikai export és 46 százalékukat az import vonatkozásában. Az Egyesült Államokban a gyártók 57 százaléka panaszkodott a kínai exportjukat érintő negatív hatásokra, 75 százalékuk pedig a kínai import emelkedő költségeire.
A vámháború miatt az Egyesült Államokban termelő német vállalatok közül sokan fontolgatják, hogy átviszik a gyártást más országba – mondta a Reutersnek Volker Treier, a DIHK külkereskedelemért felelős vezetője, aki szerint a helyzet eszkalálódása „már az egész világkereskedelmet fenyegeti”.
Az Egyesült Államok Németország legjelentősebb exportpiaca, míg Kína a legnagyobb kereskedelmi partnere; a német vállalatok amerikai befektetésének összértéke 400 milliárd euró, a kínaié 80 milliárd, és a DIHK statisztikái szerint az Egyesült Államokban több mint 850 ezer, Kínában 700 ezer embert foglalkoztatnak.
A feszültség pedig nem csökken, hanem tovább fokozódik Washington és Peking között, miután szerdán hivatalosan is bejelentették, hogy Donald Trump amerikai elnök a korábban kilátásba helyezett 10 helyett 25 százalékos pótlólagos vámmal tervez sújtani újabb 200 milliárd dollár értékű kínai terméket. A hírre tegnap délelőtt 0,4 százalékkal gyengült az euró, a jüan értéke pedig 14 hónapos mélypontra zuhant a dollárhoz képest. A sanghaji tőzsde fő mutatója 2, a sencsenié 2,5, a háromszáz legnagyobb társaság CSI 300-as indexe pedig 2,22 százalékkal esett vissza. Csökkentek az irányadó indexek Ázsia más legfontosabb tőzsdéin is: a tokiói Nikkei 1,03, a Topix index 1, a dél-koreai Kospi 1,6, az ausztrál S&P/ASX 200 0,55, a hongkongi Hang Seng 2,2 százalékos mínuszban zárt.
Vang Ji kínai külügyminiszter csütörtökön sürgette Washingtont, hogy „nyugodjon le és térjen észhez”, nyomásgyakorlással ugyanis nem ér el semmit, a kereskedelmi tárca pedig megismételte, hogy Peking válaszolni fog az újabb amerikai lépésre.
A két ország közötti feszültséget várhatóan tovább szítja majd Washington új indiai–csendes-óceáni kezdeményezése, amelyet e heti délkelet-ázsiai látogatásán próbál meg eladni Mike Pompeo amerikai külügyminiszter. A 113 millió dolláros technológiai, energetikai és infrastrukturális programmal azonban aligha fog nagy tetszést aratni, hiszen olyan országokat érintene, amelyek a kínai export ellátási láncának szerves részei, és milliárdokat veszítenek a kereskedelmi háború miatt.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.