A brit statisztikai hivatal (ONS) július óta új számítási módszerrel mutatja ki a hazai össztermék (GDP) növekedési ütemét: az addigi naptári negyedéves adatközlések helyett havi, illetve az adott hónapról visszavezetett mozgó háromhavi becsléseket ismertet.
Az e módszertan szerint számolt, hétfőn közzétett friss adatok szerint
a brit gazdaság teljesítménye júliusban a vártnál gyorsabban, 0,3 százalékkal, a júliussal zárult három hónapban 0,6 százalékkal nőtt.
A júliusban észlelt havi összevetésű élénkülés a mozgó háromhavi adatot is magával húzta, mivel az előző, júniusról visszaszámolt három hónapban az új módszertan alapján a brit hazai össztermék 0,4 százalékkal bővült.
A statisztikai hivatal GDP-számításokért felelős igazgatója, Rob Kent-Smith a hétfői adatsorhoz fűzött kommentárjában kiemelte, hogy a brit gazdaság teljesítményének 80 százalékát adó szolgáltatási szektor különösen erős teljesítményt nyújtott a vizsgált időszakban, és a kiskereskedelem is jól teljesített.
Az ONS vezető szakértője szerint
a két szektornak elsősorban a nyári oroszországi labdarúgó-világbajnoksággal, illetve a hosszan tartó kánikulai időjárással összefüggő keresleti élénkülés adott hajtóerőt.
A statisztikai hivatal hangsúlyozta, hogy a júliussal zárult három hónap 0,6 százalékos GDP-növekedéséhez hasonló negyedéves teljesítményt a brit gazdaság legutóbb a tavaly augusztussal véget ért háromhavi időszakban mutatott, amikor szintén 0,6 százalékkal bővült a hazai össztermék.
A mostaninál erősebb háromhavi növekedést másfél éve, 2017 februárjában mértek Nagy-Britanniában: akkor 0,9 százalékkal bővült negyedéves alapon a brit GDP-érték az ONS újonnan bevezetett módszertanával visszaszámolva.
Londoni pénzügyi elemzők a vártnál élénkebb növekedési teljesítmény ellenére sem számolnak egyelőre újabb szigorítással a Bank of England részéről.
Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőműhely, az Oxford Economics közgazdászai hétfőn ismertetett előrejelzésükben közölték:
várakozásuk szerint a brit jegybank monetáris tanácsa az augusztusban végrehajtott kamatemelés után visszatért a kivárás politikájához, tekintettel a maginfláció és a béremelkedések enyhe ütemére.A ház szerint emellett továbbra sincs sok jele annak, hogy a brit gazdaság tartósan ki tudna törni a mérsékelt növekedési pályáról.
A brit üzleti szektor szakmai szervezetei a hosszabb távú kilátásokat sem ítélik meg derűlátóan.
A Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) lefelé módosított legutóbbi prognózisában közölte: 2018 egészére az addigi előrejelzésében valószínűsített 1,4 százalék helyett 1,3 százalékos növekedést vár a brit gazdaságban, 2019-re szóló növekedési előrejelzését pedig 1,5 százalékról 1,4 százalékra rontotta.
A brit üzleti vállalkozások érdekképviseletét ellátó kamarai szövetség szerint
növekedési szempontból az idei naptári év lesz a leggyengébb 2009 óta, amikor a brit gazdaságot a pénzügyi válság recesszióba sodorta.
A Bank of England tavaly november óta két kamatemelést hajtott végre, a legutóbbit augusztusban; jelenlegi alapkamata 0,75 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.