Az elmúlt két évben jelentősen csökkent a magyar kis- és középvállalkozások körében a fix kamatozású hitelek aránya, sőt a tendencia már negatív is, így mostanra a rögzített kölcsönök aránya minden futamidő-kategóriában 25 százalék alá esett
– derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Hitelezési folyamatok című jelentéséből.
A legfeljebb egyéves futamidejű termékeknél már 2014 elején is alacsony, 50 százalék alatti volt ez az arány, igaz, a rendkívül rövid tartam miatt könnyen kiszámítható és belátható ezek kamatozásának lefutása. Az egy- és ötéves futamidő közötti hiteleknél 2015 és 2016 fordulóján hirtelen esés volt, a rögzített termékek 79,6 százalékos aránya egyik negyedévről a másikra 31,6 százalékra zsugorodott – ez jól láthatóan összefügg a Növekedési hitelprogram (NHP) kivezetésével. A kamatfixálás kifejezetten fontos lenne az öt évnél hosszabb tartamra felvett kölcsönöknél, mégis a második kategóriához hasonló esés történt, 84,6 százalékról 39,6 százalékra zuhant a fix kamatozású terméket választó kkv-k aránya.
Összességében az éven túli, forintban nyújtott kkv-hitelek közül jellemzően csak minden ötödik szerződést kötötték fix kamatozással az elmúlt egy évben. Az MNB jelentése megerősíti, hogy
az utóbbi negyedévek hitelfolyósításaiban a fix kamatozású kölcsönök aránya továbbra is alacsony. A fenntartható gazdasági növekedés egyik alapfeltétele, hogy a vállalkozások beruházásaihoz stabil, kiszámítható adósságszolgálattal jellemezhető finanszírozási lehetőségeket találjanak – részletezik a jegybanki szakértők.
Az NHP stabilitást nyújtott a kkv-knak, de a hitelprogram tavaly márciusi kivezetésével a hitelpiacon szűkültek e lehetőségek, így még az eddigiekhez képest is jelentősen esett a fix kamatozású vállalati hitelek aránya. Különösen a hosszabb futamidejű termékeket sújtotta a csökkenés. Az MNB jelentése szerint a rögzített hitelek magasabb kamatszintje a mikro-, kis- és középvállalkozásokat a rövid távon kedvezőbbnek tűnő változó kamatozású konstrukciók felé tereli, ami hosszabb távon kockázatos.
A fix kamatból adódó kiszámíthatóság főként azon cégek hitelfelvételi kedvét növeli – és a kockázatukat csökkenti –, amelyeknek nincsenek tartalékaik az esetleg megváltozó hozamkörnyezetben a magasabb kamatok fizetéséhez – áll a jelentésben. A kiszámíthatatlanságból fakadó kockázatok jellemzően a kisebb cégeket érintik igazán húsba vágóan, mert ezek jövedelemtermelő képessége és felhalmozott tartalékaik alacsonyabbak, ráadásul kamatozó eszközök (például állampapírok, diszkontkincstárjegyek) hiányában az eszközökön keletkező kamatbevétel sem ellensúlyozza a nagyobb kamatkiadást. A jegybank szerint így pénzügyi stabilitási szempontból is fontos, hogy olyan egészséges szerkezetű hitelállomány épüljön fel, amelyben a mainál magasabb a fix kamatozású hitelek aránya.
A fix kamatozású hitelek aránya nemzetközi összehasonlításban is alacsony, az MNB megítélése szerint a hitelállomány szerkezetének olyan minőségi átalakulása kívánatos, amelynek eredményeképp a hosszabb futamidejű és a fix kamatozású hitelek aránya közelebb kerül a fejlett országokban megfigyelt, a hazainál magasabb arányhoz.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.