Görögország a maga módján gondoskodik majd arról, hogy a hitelezői kérésnek megfelelően az éves elsődleges költségvetési többlet 2022-ig a GDP 3,5 százaléka maradjon – szögezte le Alekszisz Ciprasz az Európai Parlament előtt tegnap.
A kormány választja ki, hogy milyen intézkedések segítségével érjük el ezeket a célokat
– mondta a miniszterelnök.
Athén júniusban fellélegezhetett, amikor az euróövezeti pénzügyminiszterek megszavazták a régóta várt adósságkönnyítést: megállapodtak, hogy tíz évvel meghosszabbítják a kölcsönök jelentős részének lejárati idejét, tízéves türelmi időt biztosítanak a kamat-visszafizetésekre, emellett pedig 15 millió eurós utolsó hitelrészletet is kaphatott Görögország. A könnyítést azonban feltételekhez kötötték. A görög kormány a hitelezők megnyugtatására ígéretet tett, hogy jövőre csökkenti a nyugdíjakat, Ciprasz most azonban már visszakozik.
Nem szeretnénk visszalépést a költségvetési konszolidáció terén, ahogy a szükséges reformok terén sem, ez az intézkedés azonban nem strukturális jellegű
– idézi a miniszterelnököt a Reuters.
Sajtóinformációk szerint az Európai Bizottság ugyan elengedhetetlennek tartja a nyugdíjcsökkentéseket, ám hajlandó lehet arra, hogy az eredetileg tervezett januári bevezetés helyett áprilisig, a 2018-as hivatalos uniós pénzügyi adatok közzétételéig halasszák a lépést. A közelmúltban ráadásul nem pusztán a nyugdíjcsökkentések szükségességének megkérdőjelezésével feszegette a határokat a görög kormány. Ciprasz ugyanis a napokban az adóterhek csökkentését ígérte a következő három évre, a vállalati és vagyonadó visszaszorítása mellett jelentősen növelnék a társadalombiztosítási hozzájárulásokat
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.