A svéd korona 0,6 százalékkal erősödött az euróval szemben a hírre, hogy a vasárnapi választás előzetes eredménye szerint a vártnál kevésbé jól szerepelt a bevándorlásellenes Svéd Demokraták (SD) párt, amely ugyan a harmadik helyen végzett a szavazatok 17,6 százalékának a megszerzésével, de elmaradt a jósolt 20 százaléktól.
Azt még nem lehet tudni, ki alakíthatja meg a következő kormányt, mert a kormányzó baloldali koalíció 40,3, az ellenzéki jobbközép választási szövetség pedig 40,6 százalékot szerzett, ami olyan kis különbség, hogy még változhat a végeredmény, amelyet várhatóan szerdán hoznak nyilvánosságra.
Ám bárki kerüljön is ki győztesen, kisebbségből kell súlyos gazdasági problémákkal szembenéznie.
A Bloomberg elemzése szerint ezek közül az első a recessziós kockázat. A gazdaság ugyan az egymást követő húsz negyedévben növekedett – a júniusban zárult három hónapban például a 0,5 százalékos elemzői várakozásokkal szemben 1 százalékkal –, a kilátások azonban már nem ilyen rózsásak. A Reuters előrejelzése szerint jövőre Norvégia már megelőzi Svédországot a GDP-bővülés ütemét illetően a skandináv „különversenyben”, amire több mint fél évtizede nem volt példa.
Norvégia és Svédország sok szempontból a ciklus különböző szakaszánál tart. Norvégia felfelé ívelő pályára lépett egy gyenge időszak után, míg Svédország gyengül, mivel főbb exportpiacai veszítenek a lendületből
– mondta ezzel kapcsolatban Erik Bruce, a Nordea Markets közgazdásza.
Az előrejelzések szerint a svéd gazdaság idén 2,6, jövőre viszont már csak 2 százalékkal fog bővülni, ami 2013 óta a legalacsonyabb szint. A legnagyobb és legbefolyásosabb svéd munkaadói szervezet, a Svéd Vállalkozók Szövetsége is attól tart, hogy a gazdaság teljesítőképessége elért a csúcsra, és a kormánynak sürgősen lépéseket kell tennie a versenyképesség erősítéséért és elegendő képzett munkaerő biztosításáért.
Ez utóbbi egyébként áttételesen – a bevándorlásra lefordítva – a kampány egyik fő kérdése volt. Svédország az elmúlt öt évben mintegy 600 ezer, csak 2015-ben 163 ezer menekültet és bevándorlót fogadott be – a lakosság arányában a legtöbbet az európai országok közül, ami súlyosan megterhelte a szociális ellátórendszert. A gazdasága szempontjából azonban talán még ennél is fontosabb, hogy
az újonnan érkezetteknek csak mintegy fele rendelkezik legalább középszintű iskolai végzettséggel, ami Svédországban a szakmunkásképzés alapfeltétele.
A munkahelyeknek az 5 százaléka tölthető be képzettség nélkül, de alapszintű nyelvtudás még ilyen esetekben is szükséges. Vagyis az újonnan érkezettek nem képesek belépni a munkaerőpiacra, az adójukkal hozzájárulni az öregedő népesség és a jóléti rendszer fenntartásához.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.