Van mit javítani az Európai Unió kutatás-fejlesztési versenyképességén Észak-Amerikához vagy Ázsiához viszonyítva, ám a tagországoknak megvan erre a képességük – mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Kohézió Barátai nevű budapesti rendezvényen, amelyen mind a 27 tagország vezetői megjelentek. A 2021–2027 között rendelkezésre álló kohéziós forrásokról egyeztettek; kutatás-fejlesztési, innovációs, digitalizációt fejlesztő programokról is.
A magyar miniszter utalt arra, hogy kutatás-fejlesztésre az eddigieknél több pénz jut, a kohéziós politikában erősíteni kell az együttműködést, és fontos célnak kell maradnia, hogy a fejletlenebb országokat felzárkóztassák a kohéziós források révén. Ebben kiemelt szerepet kell kapnia az innovációnak. Jelen helyzetben ez rugalmasságot igényel az Európai Bizottságtól és a tagországoktól egyaránt.
Az Európai Bizottság május elején tette közzé az új költségvetési ciklusra vonatkozó javaslatcsomagját, amely szerint összeurópai szinten a kohéziós alap kerete csaknem a felére csökken, ami főleg az infrastruktúra- fejlesztéseket érintené. A kedvezményezett országok közös célja, hogy a fejlesztési források ne apadjanak.
Az Európai Bizottság költségvetésért felelős biztosa, Günther Oettinger emlékeztetett, hogy a kohéziós politika már harminc éve működik, „jövőbiztos”, a következő évtizedben is fontos szerepe lesz. Kialakultak a 2021–2027 közötti kohéziós források keretei. Ugyanakkor a britek kiválása miatt 78 milliárd euró hiányzik az unió 2021–2027 közötti költségvetéséből, amit úgy kell kezelni, hogy sérülne a kohéziós politika célja, azaz a hátrányos helyzetű régiók, országok felzárkóztatása az uniós átlaghoz. Szerinte a kohézió célja az is, hogy az Európai Unió egésze versenyképesebbé váljon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.