Nehéz, de nem ismeretlen feladat előtt áll az argentin kormány: olyan megszorításokkal kell pluszbevételt szereznie a költségvetés kiegyensúlyozásához, amelyek még elviselhető mértékűek a társadalom számára. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 50 milliárd dolláros hitelkeretének lehívása ugyanis önmagában nem oldja meg az ország gondjait.
A pezó a jegyzett devizák közül a leggyengébben teljesített a dollárhoz képest, árfolyama az idén a felére zuhant.
Mauricio Macri elnök a befektetők megnyugtatására az idénre tervezett 3,2 százalékos elsődleges deficitet – azaz a költségvetés adósságszolgálat nélkül számított GDP-arányos hiányát – előbb 2,7, majd az IMF megjelenése után 1,3 százalékosra csökkentette, de jövőre már deficitmentes büdzsé megtervezése a fő feladat.
A Kirchner házaspár 12 éves uralkodása után, 2015-ben színre lépő, majd tavaly az időközin újraválasztott piacpárti Mauricio Macri a hiányfaragás eszközét a költségvetés kiadások csökkentésében látta. Most kiderült: a bevételi oldalon is erősítenie kell.
Macri a hét végén válságtanácskozást tartott kormányával és szakértőivel, amelyen a minisztériumok számának csökkentése és a szociális kiadások megvágása mellett az agrártermékek exportadójának újbóli bevezetése volt a téma,
egyben megszabták, meddig mehet el Nicolás Dujovne pénzügyminiszter az IMF-fel tegnap megkezdett tárgyalásain.
Macri az exportadók felmelegítésével könnyen kalkulálható és beszedhető pénzre tehet szert, ám könnyen elveszítheti az argentin GDP oroszlánrészét szállító agrárium támogatását. A gazdák hevesen tiltakoznak a gyűlölt exportadó visszahozása ellen, s velük a legkitartóbb támogatóit is elveszítheti az elnök, aki tavaly, választási ígéretéhez híven, a búza és a kukorica esetében eltörölte a pluszterhet, míg a szójánál csökkentést helyezett kilátásba. Nem kis tételről van szó, hiszen Argentína a világ harmadik legnagyobb szója- és kukoricaexportőre, s már az adó híre is meglökte a termények jegyzésárát a chicagói árutőzsdén.
Luciano Cohan, Macri korábbi gazdaságiminiszter-helyettese szerint, ha egy 5 százalékos általános exportadót vetnének ki, az éves szinten 3,5-4 milliárd dolláros költségvetési bevételt hozna, s nem csak az agrárszektort sújtaná.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.