BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több mint négymillióan dolgoztak idén nyáron

A 2018. június–augusztusi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 484 ezer fő volt, míg ugyanebben az időszakban a munkanélküliségi ráta 0,5 százalékponttal, 3,7 százalékra csökkent – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Varga Mihály pénzügyminiszter szerint még sosem dolgoztak ilyen sokan nyáron. Az elemző szerint továbbra is kiemelt fontosságú az oktatás.

Nő a foglalkoztatás, az idősebb korosztály több mint fele dolgozik

A foglalkoztatottak létszáma 0,9 százalékkal magasabb, 4 millió 484 ezer fő volt idén június–augusztusban az egy évvel korábbihoz képest. Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 90 ezer fővel nőtt, ugyanakkor a magukat közfoglalkoztatottnak vallók száma 42 ezer fővel, a külföldi telephelyen dolgozóké pedig 9 ezer fővel csökkent.

Fotó: Pixabay

A foglalkoztatottak közül 4 millió 421 ezren tartoztak a 15–64 évesek közé, amely korcsoportban a foglalkoztatási arány 0,8 százalékponttal, 69,4 százalékra emelkedett. A 15–64 éves férfiak körében a foglalkoztatottak létszáma 0,6 százalékkal, 2 millió 420 ezer főre, míg a foglalkoztatási rátájuk 0,8 százalékponttal, 76,5 százalékra nőtt.

A 15–64 éves nők körében a foglalkoztatottak száma 0,4 százalékkal, 2 millió 1 ezer főre, foglalkoztatási rátájuk pedig 0,8 százalékponttal, 62,4 százalékra nőtt.

A fiatal (15–24 éves) korcsoportban 298 ezer főre csökkent a foglalkoztatottak száma, a foglalkoztatási ráta pedig 29,1 százalék volt. Az úgynevezett legjobb munkavállalási korú (25–54 éves) népességben a foglalkoztatottak száma és a foglalkoztatási ráta is nőtt; utóbbi 0,4 százalékponttal, 84,3 százalékra.

Fotó: Központi Statisztikai Hivatal

Az idősebb (55–64 éves) korosztályban szintén nőtt a foglalkoztatotti létszám; foglalkoztatási rátájuk pedig 1,9 százalékponttal, 54,2 százalékra emelkedett.

A 20–64 éves korcsoport esetében – amely az Európa 2020 stratégiában meghatározott foglalkoztatási célok alakulásának megfigyelési köre – a foglalkoztatási ráta 0,8 százalékponttal, 74,5 százalékra emelkedett. Az Európai Unió 2020-ra 75 százalékos célértéket tűzött ki, Magyarországon jelenleg a korcsoportra vonatkozó foglalkoztatási ráta a férfiaknál 82,3, a nőknél 66,9 százalék.

Csökkent az álláskeresők száma

A 15–74 éves férfiak körében a munkanélküliek száma 8 ezer fővel, 86 ezer főre, munkanélküliségi rátájuk pedig 0,3 százalékponttal, 3,4 százalékra mérséklődött idén június–augusztusban az egy évvel korábbihoz képest.

A nők esetében a változás nagyobb mértékű volt, a munkanélküliek száma 14 ezer fővel, 87 ezerre, a munkanélküliségi ráta pedig 0,7 százalékponttal, 4,1 százalékra csökkent.

A 15–24 éves korcsoportban a munkanélküliek létszáma 6 ezer fővel, 34 ezerre csökkent, munkanélküliségi rátájuk 10,2 százalék volt. A munkanélküliek közel ötöde ebből a korcsoportból került ki.

Fotó: Központi Statisztikai Hivatal

A 25–54 évesek munkanélküliségi rátája 0,3 százalékponttal, 3,4 százalékra, az 55–74 éveseké 0,8 százalékponttal, 2,6 százalékra mérséklődött.

A munkanélküliség átlagos időtartama 15,9 hónap volt, a munkanélküliek 41 százaléka legalább egy éve keresett állást, vagyis tartósan munkanélkülinek számított.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adminisztratív adatai szerint a nyilvántartott álláskeresők létszáma 6,7 százalékkal, 251 ezer főre csökkent idén augusztus végén az egy évvel korábbihoz képest.

Fotó: MTI/Komka Péter

Még soha nem dolgoztak ilyen sokan nyáron

Varga Mihály pénzügyminiszter elmondta,

a munkanélküliség még soha nem volt ilyen alacsony az év ezen időszakában Magyarországon,

a 2010-es közel 12 százalékról 3,7 százalékra mérséklődött a legfrissebb adatok szerint, amivel egyre jobban közelítünk a teljes foglalkoztatottsághoz. A kormány célja a még meglévő munkanélküliség további mérséklése és a versenyszféra munkaerőigényének kielégítése, ami az álláskeresők és az inaktívak mielőbbi munkaerőpiacra vezetésével valósulhat meg.

Az oktatás kérdése kiemelten fontos

A munkanélküliség minimális emelkedése arra vezethető vissza, hogy a közfoglalkoztatottak leépítése gyors ütemben halad és az elsődleges munkaerőpiac továbbra is robosztus bővülése sem képes ezt teljesen ellensúlyozni egyelőre – mondja Horváth András, a TakarékBank elemzője. A közfoglalkoztatásból elkezdődött többek közt a papíron szakképzettséggel rendelkező személyek kizárása, viszont itt

jelentős részben a roncstársadalom olyan szegleteiről van szó, akik még a jelen munkaerőpiaci környezetben sem képesek elhelyezkedni, mivel a legalapvetőbb készségeik is hiányoznak a munkavállaláshoz. Így az oktatásba minden áron való bekényszerítésnek továbbra is kiemelten fontos szerepe kell hogy legyen a munkaerőpiac hatékonyságának növelése érdekében

és abban, hogy a foglalkoztatás lassuló növekedési üteme megállítható legyen.

Fotó: AFP

Ezt indokolja az is, hogy a foglalkoztatási rátában továbbra is jelentős javulásra van lehetőség. Ezt a rátát megvizsgálva további 4-5 százalékosos javulásra van tér az ideális munkavállalási korú népességben összehasonlítva a versenyképesebb EU-s tagállamokkal.

Az aktív korú népesség létszáma alapján ez további 250-300 ezer új betöltött munkahelyet jelent, ezt követően lenne kijelenthető a teljes foglalkoztatottság.

Ennek forrását az intézményi statisztikák is alátámasztják, a munkaerőhiányról szóló folyamatos hírek ellenére a magyar gazdaság továbbra is közel 500 ezer fős munkaerőtartalékkal rendelkezik az inaktívak, a közfoglalkoztatottak, a külföldre ingázók és a munkanélküliek számát tekintve, bár a képzettségi/képzetlenségi problémák itt nagyon jelentősek.

A képzett munkavállalók hiánya ugyan tovább lassítja a bővülést, de ez egyben a termelékenység és a hatékonyság fokozását illetve a munkaerőt kiváltó beruházások felfuttatását kényszeríti ki a vállalkozásoknál, ami támogatja mind a bérek, mind a GDP erőteljesebb bővülését. A szűkös munkaerő-kínálatból eredő további erőteljes reálbér növekedés pedig tovább ösztönzi a lakossági fogyasztást és beruházásokat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.