BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A középosztálynak udvarol Donald Trump

Újabb adócsökkentést jelentett be Donald Trump amerikai elnök, aki ezúttal a középosztály terheit csökkentené 10 százalékkal.

Újabb adócsökkentést jelentett be Donald Trump amerikai elnök, aki ezúttal a középosztály terheit csökkentené 10 százalékkal. A bejelentés mindenkit meglepett, és a MarketWatch elemzője szerint csupán egyetlen dologgal magyarázható: az elnök végre belátta, az emberek nem érzik, hogy a 2017 végén elfogadott adócsökkentés az előnyükre vált volna. Trump ráadásul két héten belül – tehát még a félidős választások előtt – a kongresszus elé akarja terjeszteni a javaslatot. Ez annál is érdekesebb, mert a törvényhozás nem is ülésezik, a képviselők és az érintett szenátorok a kampányukat folytatják. Az újabb adócsökkentést mindenképpen csak a választás után szavazhatják meg, de a republikánusok azt remélik, hogy már maga az ötlet is elég lehet a képviselőházi és a szenátusi többség megtartásához.

Tavaly decemberben az 1980-as évek óta a legnagyobb adócsökkentést fogadták el, amely 35 százalékról 21-re csökkentette a társasági adót, és ideiglenesen enyhítette az egyénekre nehezedő terheket is, ám utóbbiakat csak minimálisan – hivatalos számítások szerint egy átlagos középosztálybeli háztartásét havi 78 dollárral. A Gallup szeptember végi felmérése szerint a megkérdezettek 46 százaléka nem is volt elégedett az adócsökkentéssel, csak 39 százalékuk találta kielégítőnek.

Az adócsökkentés ugyanakkor már eddig is jelentősen növelte az államháztartási hiányt, a 2018-as pénzügyi évre beterjesztett költségvetés 779 milliárd dolláros deficittel számol, ami hat év óta a legmagasabb. Az is igaz, hogy az amerikai gazdaság jól teljesít, a növekedés negyedéves összehasonlításban a legnagyobb 2014 óta. Bár a következő GDP-adatot csak pénteken hozzák nyilvánosságra, a Bloomberg előrejelzése szerint az éves bővülés a harmadik negyedévben 3,4 százalékos lesz az előző három hónapban mért 4,2 százalék után, és a növekedést valószínűleg a belső fogyasztás, az üzleti befektetések, valamint a raktárkészletek felhalmozása hajtotta. Utóbbit az elsősorban Kínával szemben növekvő kereskedelmi feszültségek magyarázzák, az érintett amerikai vállalatok igyekeztek minél több árut beszerezni, mielőtt szeptember végén életbe léptek az újabb, 200 milliárd dollár értékű kínai árura kivetett pótvámok.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.