Az ÁSZ közleménye leszögezte: a zárszámadási ellenőrzés megállapította, hogy
az államháztartás központi alrendszerében a pénzforgalmi hiány alakulása megfelelt az államháztartásról szóló törvény és a 2017-es költségvetésről szóló törvény előírásainak.
A stabilitási törvény szerint számított GDP-arányos államadósság az előző évi 74,0 százalékról 72,9 százalékra csökkent, alakulása megfelelt az Alaptörvény és a stabilitási törvény előírásainak. Az uniós módszertan szerinti adóssága a múlt év végén a GDP 73,3 százalékára csökkent az egy évvel korábbi 75,9 százalékról – állapította meg az ÁSZ.
A számvevőszéki ellenőrzés a gazdálkodási jogkörök nem szabályszerű gyakorlásához kapcsolódó olyan hibákat tárt fel az ellenőrzött szervezetek mintegy harmadánál, amelyek a zárszámadási törvényjavaslat megalapozottságát nem befolyásolták.
Több egészségügyi intézménynél az államháztartási törvény előírásainak megsértésével, a szabad előirányzat mértékét meghaladó kötelezettségvállalás történt, illetve a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Alap előirányzatai terhére végrehajtott kifizetéseknél is hiányosságokat azonosított az ellenőrzés
– sorolta példaként a jelentés.
A feltárt hiányosságok megszüntetése érdekében az ÁSZ intézkedésre szólította fel az érintett szervezeteket – fűzték hozzá megjegyezve, hogy egy évvel ezelőtt, a 2016-os költségvetés végrehajtásának ellenőrzése során megfogalmazott hiányosságok döntő többségét a címzettek kijavították.
Az ÁSZ makrogazdasági elemzése rámutat: 2017-ben Magyarország gazdasági növekedése a vártnál kedvezőbben alakult. A GDP növekedési üteme az előző évhez viszonyítva 4,1 százalékos volt, ami 1 százalékponttal volt magasabb a 2017-es költségvetési törvényben előre jelzettnél.
A gazdasági növekedés fő hajtóerejét a beruházások képezték. Jelentősen nőtt az építőipar és a szolgáltatások hozzáadott értéke, a mezőgazdaságé azonban visszaesett.
A versenyképességet javító tényező volt 2017-ben a hatéves adó- és bérmegállapodás. A megállapodáshoz kapcsolódó intézkedések a munkahelyteremtést és a munkaerő megtartását is ösztönözték – állapította meg az ÁSZ elemzése.
2017-ben az adórendszer továbbra is a fogyasztási-forgalmi típusú adókat részesítette előnyben, a jövedelmeket terhelő adók súlya csökkent. A módosított előirányzathoz képest nagyobb összegben teljesült a társasági adó és a személyi jövedelemadó, több adónemnél – egyszerűsített vállalkozói adó, reklámadó, jövedéki adó – azonban a bevételek nem érték el a módosított előirányzat összegét.
Egyes alapvető élelmiszerek és az internet áfájának csökkentése hozzájárult a háztartások fogyasztásának növekedéséhez, ami a GDP ütemét meghaladva, 4,7 százalékkal nőtt.
Ennek hátterében a reálbérek, és ezzel együtt a belső kereslet növekedése áll – összegezte az ÁSZ elemzése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.