Emeltünk a GDP-növekedés előrejelzésén, idén 4,4 százalékkal nőhet a magyar gazdaság – olvashatjuk az Oxford Economics Világgazdaságnak eljuttatott prognózisában. Annak ellenére lehet gyorsabb a dinamika, hogy a külső környezet kevésbé támogatja a bővülést, és a beérkező uniós források révén 2017-hez képest a fiskális mutatók is javulhatnak, valamint a fogyasztás bővülése is jelentősen támogatja a gazdasági növekedést.
Az Oxford Economics besorolása szerint Magyarország befektetői kockázata 4,2 pontos – a tízes skálán a kisebb érték jelenti a kevésbé kockázatos minősítést.
Az elemzés a magyar kötvényeket 3,8 pontra osztályozza, míg a legtöbb fundamentum 4 pontot kapott. A magyar kereskedelem viszont lehúzza az átlagot, 5 pontos minősítést kapott, többek között az erős külföldi energiafüggőség miatt.
Az elemzés kiemeli, hogy idén 13 százalék felett nőhetnek a beruházások, ami két tényezőnek köszönhető. Az uniótól érkező strukturális fejlesztési pénzek akár a GDP 3 százalékát is elérhetik, ez az építőiparnak 30 százalékhoz közeli lökést is adhat. A versenyképességen javíthat, hogy az elmúlt években 5 százalékponttal csökkentek a járulékok, miközben az unióban Magyarországon a legalacsonyabb a társasági adó kulcsa.
A fogyasztás is erőteljes lesz, ami a reálbérek majdnem két számjegyű emelkedésének tudható be, a lakossági szektor tavalyi, 4,7 százalékos bővülése pedig idén 4,9 százalékra gyorsulhat – ezt a minimálbér emelése, a közszféra bérrendezése hajtja felfelé. A munkaerőpiac feszességét jelzi, hogy a betöltetlen álláshelyek aránya az idei második negyedévben 3 százalék fölé emelkedett a termelő ágazatokban és az építőiparban. A külkereskedelem idén visszafogja a gazdasági növekedést, ami a magas importtal járó belső fogyasztással és a beruházásokkal magyarázható, a folyó fizetési mérleg többlete pedig a GDP 2 százalékára mérséklődhet.
Jövőre 1,5 százalékponttal alacsonyabb – 2,9 százalékos – GDP-bővülést vár az Oxford Economics, amit a kedvezőtlen külső környezet mellett a lassuló reálbéremelések számlájára ír az elemzőintézet. A következő években lecsengő növekedéssel számolnak, középtávon, 2021 és 2025 között pedig átlagosan 1,7 százalékkal emelkedhet a magyar gazdaság teljesítménye. A következő években az elemzők többsége a mostaninál valamivel lassabb fejlődésre számít, a Magyar Nemzeti Bank jövőre 3,5, 2020-ra pedig 3 százalékos növekedést vár. A kormány ennél jelentősen optimistább, ugyanis 2022-ig legalább 4 százalékos GDP-bővüléssel kalkulál a konvergenciaprogram alapján.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.