A Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint éves alapon 4,3 százalékkal nőtt a magyar gazdaság a harmadik negyedévben, míg az április–júniusi időszak óta 0,8 százalékkal bővült a GDP. Az elemzői előrejelzések összesítése szerint idén 4,4 százalék, jövőre 3,5 százalék lehet a növekedés mértéke, ezek az előrejelzések megegyeznek a Magyar Nemzeti Bank prognózisával, a kormány várakozásától azonban mindkettő elmarad.
A magánfogyasztás és az állóeszköz-felhalmozás hajtotta a növekedést, az export viszont az első fél évnél erősebben húzta vissza a bővülést
– mondta a Világgazdaságnak Matheika Zoltán, a Kopint-Tárki elemzője. Kuti Ákos, az MKB Bank vezető elemzője szerint a GDP-növekedéshez minden szektor – a mezőgazdaság, az ipar, az építőipar és a szolgáltatások – pozitívan járult hozzá. Nyeste Orsolya, az Erste Bank makrogazdasági elemzője szerint a harmadik negyedévben érdemben mérséklődhetett az ipari export dinamikája és a lakossági fogyasztás, a beruházások viszont erős három hónapon vannak túl.
Kérdéses azonban, hogy a csökkenő termékkivitelt mennyire ellensúlyozta a szolgáltatásexport felfutása. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője úgy látja, az építőipar nagy hajrája a harmadik negyedéves növekedéshez 0,7, az éves bővüléshez 1,2 százalékponttal járulhatott hozzá.
Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője az építőipar és a piaci szolgáltatások húzóerejét emelte ki, míg a járműipar az új környezetvédelmi normák miatt visszahúzhatta a bővülést.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője úgy összegzett, hogy a harmadik negyedév gazdaságszerkezetileg igen hasonló lesz az idei első fél évhez, ugyanakkor a gazdaság már túljutott a csúcspontján, és fokozatosan lassul a növekedés. Elsősorban a beruházásokat és az építőipart kerülheti el a dinamizmusvesztés.
Jövőre lassulhat a foglalkoztatás és a bérek emelkedése, ami a fogyasztás növekedésének lassulását is jelenti, így 2019-ben lassúbb lehet a GDP-bővülés üteme
– vetíti előre Kuti Ákos.
A gazdaság által könnyen felszívható munkaerő-állomány elfogyott, és a gépi kapacitás kihasználtsága sem emelhető már érdemben. Az MKB Bank vezető elemzője szerint az előttünk álló években a gazdaság bővülését egyre inkább a termelékenység növekedése határozza meg.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.