BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lefelé tart az adósságráta

Az előző negyedévhez képest 184 milliárd forinttal csökkent a nominális tartozás, az államadósság az Eximbank-elszámolással 72,8, anélkül a GDP 70,9 százalékát tette ki.

A maastrichti adósságráta 2018 harmadik negyedévének végén a GDP 72,8 százaléka volt, az előző negyedévhez képest 184 milliárd forinttal csökkent a nominális tartozás – derült ki a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi számlákról adott tájékoztatásából.

Az Eximbank nélkül számolt államadósság 28 927 milliárd forintot tett ki, így a ráta csupán 70,9 százalékos volt. Az állam nettó tartozása (23 436 milliárd forint) a GDP 57,4 százalékát tette ki 2018 harmadik negyedévének végén.

Az államháztartás finanszírozási igénye 913 milliárd forintra rúgott az előző négy negyedévben, azonban ebből 800 milliárd forint még 2017 utolsó három hónapjában keletkezett. A 2018-as finanszírozási igény 112 milliárd forint volt, ráadásul a harmadik negyedévben 52 milliárd forint többletet termelt az állam, ami GDP-arányosan 0,5 százalékos szufficitnek felel meg – derült ki a finanszírozási oldalról számolt adatokból.

Fotó: MTI/Máthé Zoltán

A központi költségvetés finanszírozási igénye 35 milliárd forint volt a harmadik negyedévben, jelentősen, 373 milliárd forinttal emelkedett a jegybanknál elhelyezett betétek és az uniós követelések állománya is.

A harmadik negyedévben számottevő volt az önkormányzati betételhelyezés. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) is jelentős mennyiségű kötvényt bocsátott ki – a szeptemberi eurókötvény-kibocsátás dobhatta meg a számokat –, elsősorban külföldiek és a bankok vásárolták az állampapírokat. A harmadik negyedévben nettó hiteltörlesztés történt, elsősorban hosszú lejáratú, külföldi kölcsönöket törlesztettek.

A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.