A brazil elnökválasztást a jobboldali Jair Bolsonaro nyerte. Sikerét nagyrészt annak köszönheti, hogy szakított elődei politikai hozzáállásával. Gyökeres fordulat, átfogó reformok azonban nem várhatók a gazdaságban, van viszont kockázata a gazdaságpolitikai hibáknak, amiknek jelentős hatása lehet az üzleti életre, a fogyasztói bizalomra és a tőzsdei hangulatra.
A brazil részvényárfolyamok az elmúlt időszakban emelkedtek, az árak összességében nem mondhatók alacsonynak.
Bolsonaro első fordulós győzelme után a piac a beárazta a hozzá kapcsolódó pozitív várakozások zömét abban bízva, hogy piacbarát reformokat vezet be, ezért a részvényárfolyamok felszaladtak. Ez most profit kivételhez és korrekcióhoz vezethet, de a gazdasági reformok bármiféle jelére ismét pozitívan reagálhatnak a befektetők. Különösen érdemes figyelni a nyugdíjreformmal és a költségvetési átalakításokkal kapcsolatos bejelentéseket. Ugyanakkor továbbra is indokolt a semleges megközelítés a brazil részvényekkel kapcsolatban.
A politikai helyzet az elnökválasztás után is képlékeny, a kormányzati erőviszonyok gyorsan változhatnak. Ha a piacokat támogató jelek mutatkoznak a kabinet részéről, akkor érdemes figyelni a nagy állami vállalatokra, például a Petrobras olajtársaságra, amelynek javulhat az irányítása. Figyelemre méltóak lehetnek a versenyképes exportvállalatok is, amelyek értékelése továbbra is vonzó. A gazdasági ciklus hullámzásainak kitett cégek is fókuszba kerülhetnek, ha az új adminisztráció intézkedései nyomán fellendül a gazdasági növekedés.
A brazil fizetőeszköz, a reál árfolyama erősödött valamelyest az elmúlt időben a dollárral szemben, de így is az egyik legrosszabbul teljesítő feltörekvő piaci deviza maradt.
Az Amundi elemzése nem számít arra, hogy az árfolyam hosszabb távon is képes lenne a jelenlegi szinten megkapaszkodni, mert a dollár várhatóan erős marad, de a többi feltörekvő piaci devizához képest a reál erősödhet.
Mindez azonban nagyrészt a politikai helyzeten múlik. Bolsonaro elnök népszerűsége elmarad elődeiétől, és az új elnöknek nincs kellő többsége a törvényhozásban, hiszen az alkotmányos reformhoz 60 százalékos többséget kellett volna szereznie. Az elnöknek tehát stabil koalíciót kell kialakítania. Így a következő időszakban politikai téren két fejleményre kell figyelni: az egyik a kormány- a másik a koalíció alakítás.
Az elnök mögött álló csapat az első forduló után nyugdíjreformot, a kamatkiadások csökkentését és államháztartási reformot ígért, illetve kilátásba helyezte a privatizáció felgyorsítását. Mindezek megvalósítása azonban nem könnyű feladat, a felhígított reformok pedig szem elől tévesztik a fenntartható államháztartás megteremtésének célját. Kérdés az is, hogy a Bolsonaro mögötti team privatizációs tervei mennyire ütköznek majd össze a politikai színpadon az elnök nacionalista hozzáállásával. A szavak szintjén a Petrobras és az áramszolgáltató Electrobras további magánosításáról van szó, de a stratégiai vállalatok eladása nacionalista retorika mellett nehezen védhető.
Az Amundi mindezek alapján az idén a GDP 1,2 százalékos emelkedését várja, ami jövőre 2 százalékra gyorsulhat, majd 2020-ban ismét csökkenhet valamelyest.
Brazília sérülékenysége mindenekelőtt a fiskális folyamatokhoz köthetők, mivel az államadósság a IMF szerint jövőre elérheti a GDP 90 százalékát. Bár májusban sztrájkhullám söpört végig az országon, ennek hatása átmenetinek bizonyult. A belföldi mutatók biztatóak: az ipari termelés és a beruházások éves csúcsukon stabilizálódtak, a reálbérek növekednek. A munkanélküliségi ráta valamelyest csökkent a recessziós időkben elért csúcsról, és a kapacitás kihasználtság is javult.
Az infláció még történelmi mélyponton van, de jövőre várhatóan 5 százalékra emelkedik.
Ez még belefér a központi bank célrendszerébe, de ennél nagyobb áremelkedés már erodálná a lakosság vásárlóerejét, így fékezné a gazdasági fellendülést. Az emelkedő árakra és a reál gyengülésére a jegybank várhatóan monetáris politikája szigorításával reagál, rövid távon azonban kamatemelés nem várható. A külső egyensúly szintén kedvező: bőséges a külföldi működőtőke beáramlása.
Az Amundi szerint a feltörekvő piacok részvény- és kötvénypiacai az év végén és jövőre további nyomás alá kerülhetnek. Az amerikai jegybank, a Federal Reserve továbbra is csökkenti mérlegét és emeli irányadó kamatait. A dollár erős marad, és a globális gazdaságpolitika fő kérdése továbbra is a kereskedelmi háború.
A helyzet azonban a jövő év második felében folyamatosan javul majd, ami piaci lehetőségekkel kecsegtet az érintett feltörekvő országokban – belépési lehetőségek nyílnak meg. Az Amundi elemzése szerint jövőre célszerű lehet az amerikai dollárban kibocsátott adósságot figyelni befektetési szempontból, a helyi devizákban kibocsátott államkötvények nem tűnnek különösebben vonzónak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.