Változatlan szinten hagyta a jegybanki alapkamatot a Bank of England (BoE) monetáris tanácsa csütörtöki kamatdöntő ülésén – olvasható a BoE honlapján.
A tanácstagok egyöntetűen a jelenlegi kamatszint tartására szavaztak, így
a döntés értelmében az alapkamat szintje továbbra is 0,75 százalék maradt.
A jegybank szerepét betöltő Bank of England monetáris tanácsa arról is egyhangúlag határozott, hogy folytatja vállalati és államkötvény vásárlási programját.
A Bank of England tavaly novemberben, tíz év után először emelte alapkamatát, 0,25 százalékponttal 0,5 százalékra. Ezt augusztusban újabb 0,25 százalékpontos emelés követte, így alakult ki a jelenleg érvényes 0,75 százalékos alapkamat.
Az infláció a jegybank elemzői várakozását (2,4 százalék) meghaladva, 2,7 százalékkal nőtt a szigetországban idén augusztusban, ami fél éve a legmagasabb érték.
A brit gazdaság növekedése ezzel egyidejűleg hét éves mélypontra süllyedt:
Nagy-Britannia GDP-je mindössze 0,5 százalékkal nőtt az év első hat hónapjában a brit statisztikai hivatal szeptember végén közölt adatai szerint.
A brit jegybank ennek ellenére továbbra is optimista. A Bank of England pénzügyi szakpolitikai bizottságának októberi helyzetelemzése szerint a brit bankrendszer ugyanis van annyira erős, hogy a brit EU-tagság rendezetlen, átmeneti időszak nélküli megszűnése esetén is el tudja látni pénzügyi szolgáltatásokkal a lakossági és az üzleti szektort. A brit bankoknak „cliff edge Brexit” esetén sem lenne szükségük pótlólagos tőketartalékra.
Közben úgy látszik, a brit bankok egy időre fellélegezhetnek. A The Times című brit napilap ugyanis épp a kamatdöntés napján írta meg, hogy Theresa May brit miniszterelnök ideiglenes megállapodást kötött az Európai Unióval arról, hogy a brit EU-tagság megszűnése után a brit pénzügyi szolgáltató cégek továbbra is hozzáférnek az európai piacokhoz. Az alku értelmében értelmében
a brit pénzügyi szolgáltatók mindaddig hozzáférnek majd az európai piacokhoz, amíg a brit pénzügyi szabályozás nagy vonalakban megegyezik az európaival.
A Nagy-Britanniában is jelen lévő globális bankoknak a Brexitre készülve át kellett, illetve át kell szervezniük működésüket. Közülük több létrehozott új központokat a kontinensen, és elkezdte odatelepíteni tevékenységét, vezetőit és alkalmazottait, hogy abban az esetben is ki tudják majd szolgálni ottani ügyfeleiket, ha Nagy-Britannia megállapodás nélkül lépne ki az EU-ból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.