BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ragaszkodnak az amerikai cégek Kínához

Az amerikai–kínai kereskedelmi feszültségek további éleződésére számítanak a szakértők az APEC-csúcs kudarca után. Áttörést a közelgő Trump–Hszi-találkozótól sem remélnek.

A z Egyesült Államok és Kína közötti feszültségek ismét éreztetik negatív hatásukat a világ tőzsdéin. A konfliktus miatt most első ízben nem sikerült zárónyilatkozatot elfogadni az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) hét végi csúcstalálkozóján. Az APEC azért különösen ideális a hangulat felmérésére, mert pontosan azokat az államokat tömöríti, amelyek kritikus fontosságúak az ellátási lánc szempontjából, és ezért a legsebezhetőbbek közé tartoznak. Ausztráliát például másnap figyelmeztette a Nemzetközi Valutaalap (IMF) arra, hogy milyen veszélyekkel jár gazdasági növekedésére az amerikai–kínai vámháború, illetve Kína lassulása. Az APEC-tagállamai eddig kínosan ügyeltek arra, hogy ne foglaljanak állást a kétoldalú vitában, de szakértők szerint hamarosan arra kényszerülhetnek, hogy válasszanak az Egyesült Államok és Kína között.

Mike Pence alelnök nem fukarkodott Kína bírálatával
Fotó: MTI/EPA/Fazry Ismail

Annál is inkább, mert a csúcson Mike Pence amerikai alelnök és Hszi Csi-ping is éles megjegyzéseket tett a másik országára, ami szakértők szerint arra utal, hogy a közeljövőben kevés az esély a feszültség oldására, arra pedig még kevesebb, hogy Hszi és Donald Trump egyezségre jut a G20 no­vember 30. és december 1. közötti csúcstalálkozóján, Buenos Airesben. Éppen ellenkezőleg, a helyzet valószínűleg csak romlani fog.

Az amerikai vállalatok ennek ellenére egyelőre nem menekülnek Kínából,

a jelentősebb cégek közül még egyik sem távozott – mondta a CNBC-nek Chris Rogers, az S&P Global Market Intelligence részeként működő Panjiva adatkezelő cég elemzője. Inkább azt a megoldást választják, hogy az új befektetéseknek keresnek másik célországot. Az Economist Intelligence Unit kockázatelemző tanulmánya szerint hosszú távon elsősorban Vietnám és Malajzia járhat jól, hiszen mindkét országban viszonylag fejlett az infrastruktúra, és megvan a szükséges alkatrészgyártási kapacitás. Thaiföld is növelheti a szerepét, különösen, ha a kormányzat teljesíti az infrastruktúra-fejlesztési ígéreteket. Rajtuk kívül India és Indonézia tartozhat a kereskedelmi háború viszonylagos nyertesei közé, a Fülöp-szigetek, Japán, Szingapúr, Dél-Korea és Tajvan a vesztesek között lesz.

A kínai Amerikai Kereskedelmi Kamara felmérést végzett az érintett vállalatok között, és kiderült, hogy a válaszoló 430 cég kétharmada nem távozik az országból, és nem is fontolgatja ezt. Aki megy, az is lassan teszi, egy cég áttelepítése ugyanis három-öt évig tart. A 13 százaléknyi távozni készülő amerikai vállalat sem haza költözik, hanem inkább Délkelet-Ázsiába, ahol olcsóbb a munkaerő.

A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.