A munkaadók és munkavállalók képviselői arról egyeztek meg a kormánnyal, hogy 2019-ben és 2020-ban is, 8–8 százalékos emelés lesz – számolt be a megállapodásról elsőként a Hír TV.
A minimálbér bruttó összege 149 ezer forint, a garantált bérminimum pedig bruttó 195 ezer forint lesz 2019-ben
– jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának ülését követően.
A miniszter hozzátette, hogy a kormány nyugodt szívvel csatlakozott a megállapodáshoz, az ezzel kapcsolatos rendelet pedig még idén megjelenik.
A tárcavezető emlékeztetett, hogy a 2010-es összeghez képest, a minimálbér mára megduplázódott.
A kétéves megállapodás eredményeként 2020-ra a minimálbér összege 161 ezer forintra, a garantált bérminimumé 210 600 forintra emelkedik.
Az egyezséget a kormány mellett a munkaadói érdekképviseletek mindegyike, a munkavállalói oldal részéről – a Magyar Szakszervezetek Szövetsége kivételével – mindenki aláírta.
A munkaadók és a munkavállalók a korábbi decemberi konzultációs fórumon sem tudtak megállapodni egymással. A december 18-i sikertelen tárgyalások után a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára úgy nyilatkozott a Világgazdaságnak, hogy a felek próbálták megtalálni a közös pontokat, de az ajánlat és az igény – a munkaadók 5+2 (ez utóbbi a szochó júliusi csökkentésével lépne életbe) százalékot kínáltak, a szakszervezetek 13-15 százalékot kértek – távol maradt egymástól.
A munkáltatók feltétlenül egy számjegyű, legfeljebb 6 százalékos emelést tartanak elfogadhatónak, egy két számjegyű plusz szerintük komoly problémát okozna a kkv-k körében.
A munkavállalók oldaláról a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke lapunknak korábban úgy értékelt, 8,8 százaléknál többet várnak a dolgozók, a két számjegyű emelésnek pedig lélektani jelentősége lenne. Palkovics Imre akkor azt mondta, abban bíznak, hogy reálbéren számítva végül 6-8 százalékos pluszt jelent be a kabinet.
Az elmúlt két évben a minimálbér 24, a garantált bérminimum 40, az átlagbérek 10-12 százalékkal nőttek.
Idén októberben, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, december 20-án kiadott adatai szerint a bruttó átlagkereset 327 100 forint volt, ami 10,8 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 217 500 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 226 100 forintra becsülhető. A bruttó és a nettó átlagkereset egyaránt 10,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.