BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Biztonságosan teljesülhet a költségvetés

A várakozásoknál magasabb GDP-növekedés jó hatással lehet a fiskális mutatókra: a deficit és az adósságráta is kedvezően alakulhat öt százalékot megközelítő bővülés esetén – mondta a Világgazdaságnak Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke.

Az idén várható, 5 százalék közeli gazdasági növekedés hozzájárul a 2018-as költségvetés biztonságos teljesüléséhez – mondta a Világgazdaságnak Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács (KT) elnöke. Az előzetes tervekhez képest várhatóan magasabb lesz a bővülés, és úgy tűnik, hogy az államháztartás bevételei is nagyobbak lesznek idén, ami a büdzsé szempontjából is kedvező. Kovács Árpád hozzátette:

a 2018-as GDP-bővülés akár két és félszerese is lehet az Európai Unió átlagának, ami jelentősen segítheti a felzárkózást, és kifejezetten jó alapja lehet a jövő évi költségvetésnek.

Az ESA (európai módszertan) szerint számolt GDP-arányos hiány 1,8 százalék körül alakulhat, ami jobb, mint az előzetesen kalkulált 2,4 százalék – fejtette ki Kovács Árpád. A pénzforgalmi egyenleget jelentősen befolyásolhatja az, hogy mennyi EU-forrás érkezik decemberben. A vártnál jobban alakulnak az adóbevételek is – ez az ESA-deficit szempontjából is kedvező –, így a tervezettnél jobban alakulhat az év.

Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke
Fotó: Komka Péter / MTI

Az adósságpálya csökkenő trendje folytatódhat, év végén 72–73 százalék között lehet Magyarország maastrichti tartozása. A KT elnöke hozzáfűzte: az infláció kedvező irányt vett, rendeződtek az évközi kilengések, ami annak is az eredménye, hogy a döntéshozók megfogadták a tanács ezzel kapcsolatos javaslatait.

Az idei jó év kedvező feltételeket teremt a 2019-es költségvetésnek, és lehetővé teszi, hogy 4 százalékkal növekedjen a magyar gazdaság – ismertette várakozásait Kovács Árpád. Azt viszont érdemes szem előtt tartani, hogy az idei gyors GDP-bővülés magas bázist teremt, amelyet kihívás lesz 4 százalékkal túlteljesíteni. A nemzetközi szervezetek és az elemzők jellemzően 3-4 százalék közötti bővülést prognosztizálnak, ez az uniós átlag dupláját jelentheti – magyarázta a KT elnöke.

A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.