BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszasírhatjuk jövőre az idei gazdasági növekedést

A magyar gazdaság nem lesz képes 2019-ben is megtartani az idén látott dinamikus növekedést és egy jelentősebb lassulásra számíthatunk.

„Leading HUBE indikátoraink alapján úgy véljük, hogy a magyar gazdaság elérte teljesítménye csúcspontját, vagyis ami következik az nem más, mint egy lejtmenet, ami persze nem feltétlenül kell, hogy rossz legyen, hiszen szánkózni is csak lejtőn érdemes. A kérdés persze mindig az, vajon a fekete pályára tévedünk vagy csak a kezdőknek szánt zöld jelzésű lejtőn csúszunk” – közölte a Világgazdasággal Virovácz Péter, az ING makrogazdasági elemzője. Az ING meglátása szerint az igazság valahol a kettő között lesz.

Virovácz Péter kifejtette, fenntartják az idei 5 százalék körüli gazdasági növekedés fényében pesszimistának tűnő várakozásukat, amit alapvetően a legfrissebb gazdasági adatok is alátámasztanak.

Az ipari teljesítmény továbbra sem volt igazán meggyőző, annak ellenére, hogy októberben azért láttunk némi javulást. A kiskereskedelem is elfogadható teljesítményt nyújtott, ugyanakkor mindkét ágazat esetében trendszerű lassulásról beszélhetünk

– közölte az elemző. Hozzátette, az építőipar ezzel szemben még mindig robog, köszönhetően az ipari beruházásoknak és az előfinanszírozott uniós projekteknek. Szintén kedvező fejlemény az ipari és építőipari rendelésállományok legutóbbi alakulása, melyek további expanzióra utalnak. Az úgynevezett ’puha’ indikátorok ugyanakkor vegyes képet mutatnak, és főleg a német adatok jelzik a gazdasági környezet várható romlását.

Az ING szerint a magyar gazdaság nem lesz képes 2019-ben is megtartani az idén látott dinamikus növekedést
Fotó: MTI /Kovács Tamás

Összességében a Leading HUBE indikátorok az előző hónaphoz képest csökkentek, továbbra is azt jelezve, hogy a jelenlegi gazdasági momentum nem fenntartható. A hó/hó mutató három hónapja a negatív tartományban ragadt és 2015 óta nem látott mélypontra süllyedt.

Mikor 2015 folyamán a mutató huzamosabb ideig negatív volt, a gazdasági növekedés 3,5 százalékról 2016-ra 2,3 százalékra lassult. Az éves bázisú HUBE indikátor is csökkent és 2016 közepe óta nem látott alacsony szinten van.

A Leading Robust, amely rövid távon megbízhatóbb indikátor, újból csökkent, bár csekély mértékben. Ennél fontosabb fejlemény ugyanakkor, hogy elérte a nulla értéket, amire 2016 óta nem volt példa. Az év/év Robust mutató is trendszerű lassulásra figyelmeztet.

Mindezeket alapul véve úgy gondoljuk, hogy a magyar gazdaság nem lesz képes 2019-ben is megtartani az idén látott dinamikus növekedést és egy jelentősebb lassulásra számíthatunk

– jelentette ki Virovácz Péter.

Nem baj ha kisebb lesz a növekedés

A következő években a minőségi változásokra kell helyezni a hangsúlyt a gazdaságpolitikában – jelentette ki Varga Mihály a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége által rendezett „Vállalkozók Napja” díjkiosztón. A pénzügyminiszter hangsúlyozta: lehet akár 3 százalék is a gazdasági növekedés, az elsődleges cél, hogy a gazdaság szerkezete, a növekedés összetétele legyen jobb, ehhez versenyképességben, hatékonyságban, minőségben kell javulni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.