Mennyire érzik meg a munkaerőhiányt? Milyen változást hozott?
Régen sorokban álltak az emberek az irodáink előtt. Nem az volt a probléma, hogyan szerezzük meg a munkavállalókat, hanem az, hogy ki lesz az ügyfél, aki hajlandó őket felvenni. Azóta ez megfordult, ma az a kihívás, hogyan tudjuk odacsábítani a munkavállalót. Szerencsére ehhez nekünk nem kellett nagyot változnunk, mások viszont ezt az akadályt nem ugrották meg, a piac érezhetően konszolidálódik. Mégpedig jó irányba: kezdenek kiszorulni azok a szereplők, amelyek nem úgy bántak a kölcsönzött munkaerővel, ahogy az elvárható lett volna.
Miben látja a munkaerőhiány megoldásának lehetőségét?
Magyarországnak nyitott gazdasága van, a globális piac változásai ezért kihatnak a hazai gazdaság teljesítményére is. Együtt kell élnünk azzal, hogy van munkaerőhiány és bizonyos területeken többlet is. Figyelemmel kell kísérni a legnagyobb, hazánkban jelen lévő cégeket, és hozzájuk kell igazítani a képzéseket. Úgy látom, hogy ez a folyamat erősödik, a cégek is hajlandók egyre jobban együttműködni, közelebb kerülnek az egyetemekhez, a szakképző központokhoz, de nyugat-európai összehasonlításban még mindig le vagyunk maradva, ott ez már húsz-harminc évvel ezelőtt elkezdődött.
Nem kongatnék azonban vészharangot. Ahogy mi alkalmazkodtunk az ügyféligényekhez, úgy ez piaci szinten is működhet. Olyan munkákat hozzunk ide, amelyek elvégzésére ez a piac alkalmas, olyan tevékenységeket valósítsunk meg, amelyek középtávon kivitelezhetők, és akkor ez egy hosszabb távon is stabil munkaerőpiac maradhat. Ez a siker egyetlen kulcsa.
A magas fluktuáció mekkora teher a mindennapjaikban?
A jó munkaerőre mindig is vadászni kellett, ahogy csökken a számuk, úgy indul a cégek részéről a ráígérgetés. Ebben a folyamatban mindenki meghozza a saját egzisztenciális döntését. Ebben semmi új nincs, csak most azért látványosabb, mert a cégek jóval szélesebb alkalmazotti kört céloznak meg, hogy átcsábítsák magukhoz.
Mi indokolta a vezetőváltást a Trenkwaldernél?
Nagyon jók a Trenkwalder magyarországi pozíciói, kinevelt a vállalat egy nemzetközi vezetőgárdát, több kollégánk a globális csapatban kapott pozíciót, az elődömet pedig egy nemzetközi óriásvállalat csábította magához, amit szintén sikerként könyvelhet el a cég. A vállalat nagy átalakuláson megy keresztül, ennek kidolgozásában már korábban is szerepet vállaltam, így amikor megüresedett a vezérigazgatói pozíció, már nagyjából tudtam, a felkérés elfogadásával mit vállalok.
Milyen változásokon megy át a cég?
Sokkal komplexebb szolgáltatásokat adunk az ügyfeleinknek, mint korábban. Ez nehéz folyamat, le kell vezényelni az átalakulást, új embereket és technológiákat kell beilleszteni a cég életébe, és a márka oldaláról is van dolgunk, mert eddig a Trenkwalder nem komplex szolgáltatóként volt ismert. Ráadásul a piacok gyors változása miatt minden átalakulás kockázatot is hordoz magában, hiszen az elmúlt húsz évben igen nagy fordulatokat láthattunk a munkaerőpiacon. Meggyőződésem azonban, hogy a kijelölt irány hosszú távon pozícióink további jelentős erősödéséhez vezet majd.
A teljes interjú a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.