Az Oxford Economics globális kilátásokat feltáró tanulmánya szerint az a legfontosabb kérdés, hogy a mostanában tapasztalt piaci mozgások túlreagálják-e az elmúlt időszak gyengébb gazdasági adatait, vagy a tőzsdei esések inkább azt jelzik, hogy a növekedési kilátások rosszabbak, mint amire most számítunk. A szigorúbb pénzügyi feltételek gyengítik a növekedést, pillanatnyilag a legvalószínűbbnek a globális növekedés fokozatos és enyhe lassulása tűnik – írja az elemzés. Az elmúlt hónap brutális tőzsdei mozgásai világosan mutatják, hogy a piacok átértékelték a 2019-es kilátásokat.
Az amerikai hozamgörbe rövid oldala megfordult, és a piacok most arra számítanak, hogy a Fed következő lépése a kamatcsökkentés lesz. Az Oxford Economics szakértői ezzel szemben azt prognosztizálják, hogy 2019-ben még további amerikai kamatemelések jöhetnek, és véleményük szerint a piaci mozgások egyértelműen túlreagálták az elmúlt hónapok várttól elmaradó makrogazdasági adatait.
Az elemzőház szerint egy kézben tartott gazdasági lassulás az Egyesült Államokban és Kínában csökkentheti azokat a kockázatokat, amelyek recesszióhoz vezetnének. Különösen Kínával kapcsolatban merültek fel aggodalmak, hogy a döntéshozók képesek-e finomhangolni a növekedést. A szakértők meglátása szerint képesek, de vigyáznak, hogy ne vigyék túlzásba, így az intézkedések hatása a második negyedévben látszódhat majd. Szendrei Vanda, az Oxford Economics közgazdásza szerint a nemzetközi környezet tekintetében 2019 elsősorban a lefelé irányuló kockázatok éve. Mivel az eurózóna exportjának csaknem a 15 százaléka Kínába irányul, a kínai növekedés mértéke pedig továbbra is a világkereskedelem legfontosabb meghatározója, fontos kérdés, hogyan fog alakulni Kína növekedése és kapcsolata az Egyesült Államokkal.
Modellszámításaik szerint egy full-blown trade war (magyarra ritkán fordított szakkifejezés, amely a kereskedelmi háború radikális változatát jelöli) Kína és az Egyesült Államok között öt év alatt körülbelül 0,7 százalékponttal csökkentené például a magyar GDP növekedését. Talán meglepő, hogy egy megállapodás nélküli Brexit a számításaik szerint ennél valamivel kisebb hatással járna, mivel az Egyesült Királyság kereskedelme jobban függ az Európai Uniótól, mint fordítva.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.