A Wealth-X kutatóintézet legfrissebb tanulmánya szerint a legvagyonosabbak továbbra is az Egyesült Államokban, Kínában és Japánban élnek, azonban az újgazdag réteg azon tagjai, akik az elmúlt években tettek szert több millió dolláros vagyonra, szinte egytől egyig a fejlődő országokban élnek.
Az intézet szerint a legnagyobb mértékű vagyonosodás Afrikában, Ázsiában és Európában mutatható ki. A tanulmányban több mint 540 ezer vagyonos magánszemélyt vizsgáltak, akiknek a vagyona 1 millió és 30 millió dollár közé tehető. Az „ultragazdag” kategóriába – amelybe azok tartozhatnak, akiknek legalább 30 millió dollárnyi vagyonuk van – Banglades kerülhetett be új szereplőként.
A kutatók előrejelzést készítettek arról, hogy az elkövetkező öt év során milyen tendenciák mutatkozhatnak a globális vagyonnövekedés terén, figyelembe véve a jelenlegi vagyonszinteket, a népességnövekedést és a várható befektetési lehetőségeket is.
A jelentés szerint 2019 és 2023 között várhatóan 16,3 százalékkal nő a dollármilliomosok száma Nigériában, a nyugat-afrikai országot Egyiptom követi 12,5 százalékkal, a harmadik helyre pedig Banglades kapaszkodik fel 11,4 százalékkal.
Természetesen sokkal nehezebb lenne az Egyesült Államok és Kína esetében is ugyanazt az arányt előrejelezni – az előbbiben 8,7 millió, az utóbbiban pedig 1,9 millió dollármilliomos él –, bár Kínában jelentős növekedés várható. Lengyelország és Kenya meglepő esetnek számít – jegyezte meg a jelentés, mert egyik sem tartozik a jelentős feltörekvő gazdaságokat tömörítő BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika), illetve a MINT-országok (Mexikó, Indonézia, Nigéria és Törökország) társulásához.
A jelentésben kitérnek arra is, hogy vegyes képet mutat az a tíz legnagyobb növekedést teljesítő ország, ahol a gyorsan gyarapodó, „magas nettó értékű”, azaz vagyonos magánszemélyek élnek. Az egyes nemzetek vagyonnövekedésének forrása is eltérő lehet.
Például a nigériai és egyiptomi milliomosok vagyona nagyrészt a kőolajexportból származik, de Bangladesben – amely a világ leggyorsabban növekvő vagyonos lakosságával rendelkezik – a több tízmillió dolláros vagyonfelhalmozást az elmúlt öt évben a gyors urbanizációnak és az infrastrukturális beruházásoknak köszönhetik.
Vietnám, India, a Fülöp-szigetek és Kenya vagyonfelhalmozódása a többi vizsgált országhoz képest a kiemelkedő strukturális beruházásoknak köszönhető, miközben Ukrajna és Lengyelország a közelmúltbeli növekedését a technológiai szektornak tudhatja be. Kína milliomosai továbbra is élvezik a kommunista párttal való együttműködést, az előrejelzés szerint az elkövetkezendő öt évben a világ negyven legnagyobb vagyonnövekedést produkáló városából harminckettő Kínában lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.