BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyors növekedés a fejlődő országokban

A legjelentősebb dollármilliomos vagyonfelhalmozás Afrikában, Ázsiában és Európában várható. Az egyes nemzetek milliomosai eltérő üzletek mentén lettek vagyonosak: például Nigériában és Egyiptomban nagyrészt az olajexportból tudtak meggazdagodni.

A Wealth-X kutatóintézet legfrissebb tanulmánya szerint a legvagyonosabbak továbbra is az Egyesült Államokban, Kínában és Japánban élnek, azonban az újgazdag réteg azon tagjai, akik az elmúlt években tettek szert több millió dolláros vagyonra, szinte egytől egyig a fejlődő országokban élnek.

Az intézet szerint a legnagyobb mértékű vagyonosodás Afrikában, Ázsiában és Európában mutatható ki. A tanulmányban több mint 540 ezer vagyonos magánszemélyt vizsgáltak, akiknek a vagyona 1 millió és 30 millió dollár közé tehető. Az „ultragazdag” kategóriába – amelybe azok tartozhatnak, akiknek legalább 30 millió dollárnyi vagyonuk van – Banglades kerülhetett be új szereplőként.

Fotó: AFP

A kutatók előrejelzést készítettek arról, hogy az elkövetkező öt év során milyen tendenciák mutatkozhatnak a globális vagyonnövekedés terén, figyelembe véve a jelenlegi vagyonszinteket, a népességnövekedést és a várható befektetési lehetőségeket is.

A jelentés szerint 2019 és 2023 között várhatóan 16,3 százalékkal nő a dollármilliomosok száma Nigériában, a nyugat-afrikai országot Egyiptom követi 12,5 százalékkal, a harmadik helyre pedig Banglades kapaszkodik fel 11,4 százalékkal.

Természetesen sokkal nehezebb lenne az Egyesült Államok és Kína esetében is ugyanazt az arányt előrejelezni – az előbbiben 8,7 millió, az utóbbiban pedig 1,9 millió dollármilliomos él –, bár Kínában jelentős növekedés várható. Lengyelország és Kenya meglepő esetnek számít – jegyezte meg a jelentés, mert egyik sem tartozik a jelentős feltörekvő gazdaságokat tömörítő BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika), illetve a MINT-országok (Mexikó, Indonézia, Nigéria és Törökország) társulásához.

A jelentésben kitérnek arra is, hogy vegyes képet mutat az a tíz legnagyobb növekedést teljesítő ország, ahol a gyorsan gyarapodó, „magas nettó értékű”, azaz vagyonos magánszemélyek élnek. Az egyes nemzetek vagyonnövekedésének forrása is eltérő lehet.

Például a nigériai és egyiptomi milliomosok vagyona nagyrészt a kőolajexportból származik, de Bangladesben – amely a világ leggyorsabban növekvő vagyonos lakosságával rendelkezik – a több tízmillió dolláros vagyonfelhalmozást az elmúlt öt évben a gyors urbanizációnak és az infrastrukturális beruházásoknak köszönhetik.

Vietnám, India, a Fülöp-szigetek és Kenya vagyonfelhalmozódása a többi vizsgált országhoz képest a kiemelkedő strukturális beruházásoknak köszönhető, miközben Ukrajna és Lengyelország a közelmúltbeli növekedését a technológiai szektornak tudhatja be. Kína milliomosai továbbra is élvezik a kommunista párttal való együttműködést, az előrejelzés szerint az elkövetkezendő öt évben a világ negyven legnagyobb vagyonnövekedést produkáló városából harminckettő Kínában lesz.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.