A ZEW kedden közölte, hogy a megkérdezett német pénzügyi elemzők és intézményi befektetők következő hat hónapra vonatkozó várakozásait mutató gazdasági hangulatindex értéke 2,5 ponttal mínusz 15,5 pontra emelkedett januárban. Ez azt sugallja, hogy a német gazdaság növekedési kilátásai javultak, dacára az elhúzódó kereskedelmi vitáknak és Nagy-Britannia európai uniós tagsága megszűnésének (Brexit).
A mérsékelt javulás ellenére is a mínusz 15,5 pontos érték messze elmarad a 22,4 pontos hosszú távú átlagtól, ugyanakkor kedvezőbb a mínusz 18,4 pontos várakozásoknál.
Az euróövezeti várakozásokat mutató ZEW-hangulatindex 0,1 ponttal, mínusz 20,9 pontra emelkedett januárban. Szakértők jobb értéket, mínusz 20,1 pontot valószínűsítettek.
Jelentősen romlott viszont a németországi aktuális állapotot megítélése: az ezt tükröző index értéke 17,7 ponttal, 27,6 pontra esett, ami 2015 januárja óta a legrosszabb érték és sokkal kedvezőtlenebb az enyhe romlást valószínűsítő 43,5 pontos várakozásnál.
Az euróövezet aktuális üzleti környezetének megítélése 6,8 ponttal 5,3 pontra süllyedt, miközben az inflációs várakozások jelentősen csökkentek, a mutató 19,3 ponttal mínusz 13,3 pontra zuhant.
Az adatokat kommentálva Achim Wambach professzor, a ZEW elnöke rámutatott: tekintettel a számos világgazdasági kockázatra, meglepő, hogy a Németországra vonatkozó gazdasági hangulatindex nem romlott. A pénzpiaci szakértők azonban az utóbbi hónapokban már jelentősen csökkentették növekedési várakozásaikat, figyelembe vették az olyan új, potenciálisan negatív tényezők hatását, mint például azt, hogy a londoni parlament alsóháza leszavazta a Brexit-megállapodást, és a kínai gazdaság viszonylag gyengén teljesített a negyedik negyedévben.
A német gazdaság 15, százalékkal nőtt 2018-ban, ami az utóbbi öt év leggyengébb üteme volt.
A kormány a jövő héten frissíti az idei évre vonatkozó növekedési előrejelzését. Tavaly októberben a gazdasági minisztérium még úgy számolt, hogy 2019-ben 1,8 százalékkal bővül majd a bruttó hazai termék. A müncheni ifo gazdaságkutató intézet decemberben csökkentette GDP-növekedési előrejelzését: 2018-ra 1,5 százalékot, 2019-re pedig 1,1 százalékot valószínűsített, míg előzőleg mindkét évre egyaránt 1,9 százalékot prognosztizált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.