Az élelmiszerek ára egy év alatt 4,7 százalékkal nőtt tavaly decemberben, ezen belül
A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 5,2 százalékkal emelkedett, ezen belül a dohányáruké 7,4 százalékkal. A szolgáltatásokért 2,3 százalékkal kellett többet fizetni decemberben, mint 12 hónappal korábban. A háztartási energia 1,2 százalékkal drágult, ezen belül a palackos gáz 11,9, a tűzifa 8,1 százalékkal.
2018. novemberhez viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek decemberben.
Az élelmiszerek ára 0,3 százalékkal emelkedett, ezen belül a hal 3,0, az étolaj 2,1, a tojás 0,9 százalékkal drágább, a liszt 2,4, a cukor 1,0, a baromfihús 0,6 százalékkal olcsóbb lett.
A szeszes italok, dohányáruk 0,5 százalékkal többe kerültek, ezen belül a dohányáruk 1,1 százalékkal drágultak. A háztartási energia ára 0,1 százalékkal nőtt, ezen belül a palackos gázé 0,8, a tűzifáé 1,1 százalékkal. A járműüzemanyagokért 6,9 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.
A fogyasztói árak átlagosan 2,8 százalékkal emelkedtek 2018-ban az előző évhez képest, ezen belül az élelmiszerek ára 4,2 százalékkal.
A legnagyobb mértékben, 5,6 százalékkal a szeszes italok, dohányáruk drágultak.
Az egyéb cikkek ára átlagosan 3,8, a szolgáltatásoké 1,6, a háztartási energiáé 1,4, a ruházkodási cikkeké 0,5 százalékkal emelkedett. A tartós fogyasztási cikkekért 0,4 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.
A Világgazdaság hétfői számában közölt elemző konszenzus szerint 2,7 százalékkal emelkedhettek a fogyasztói árak tavaly decemberben, éppen a Magyar Nemzeti Bank várakozásaival megegyező mértékben.
A lapunk által megkérdezett szakemberek átlagosan 2,9 százalékos pénzromlást vártak 2018-ra vonatkozóan, az idén pedig a jegybanki céllal megegyező, 3 százalékos fogyasztói árindexre számítanak az elemzők.
Egy hajszállal a várakozásaink felett alakult a fogyasztói árindex
– értékelte lapunk kérdésére az adatokat Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Az olajárral kapcsolatos prognózis megvalósult, az élelmiszerek azonban valamivel jobban drágultak a vártnál. Az üzemanyagártól tisztított adatok a pénzromlás ütemének fokozódását jelzik, és a maginfláció is számottevően emelkedett.
Török Zoltán hozzátette: az eddigi tendenciák idén is folytatódnak, a fogyasztói árindexet az olajár mozgathatja, míg az adószűrt maginfláció várhatóan tovább emelkedik.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a decemberi inflációs adat aligha számít meglepetésnek, hiszen az elemzői várakozással megegyező adatot közölt a KSH. A monetáris politika szempontjából sokkal fontosabb a maginflációs mutató alakulása – véli a szakember. A volatilis áralakulású tételektől megtisztított árindex 2,8 százalékkal nőtt, ez 2014 óta a második legmagasabb érték. Az inflációs nyomás tehát egyértelműen erősödik a gazdaságban.
Az ING Bank vezető elemzője arra számít, hogy a maginfláció az elkövetkező hónapokban tovább emelkedik majd, januárban már eléri, sőt meghaladja a 3 százalékot, és 2019 egészében felette is marad.
Mindez az MNB-t belátható időn belül a monetáris politika normalizálásának megkezdésére ösztönözheti Virovácz szerint.
A tavalyi őszi hónapokban az üzemanyagok bázishatása miatt tetőzött az infláció, az üzemanyagárak további esése miatt
januárban 3 százalék alatt maradhat a drágulás üteme, majd a következő hónapokban ismét 3 százalék fölé emelkedhet az infláció Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint.
Az üzemanyagok tavaly év közepén látott magas bázisa miatt az idei év közepére megint 3 százalék alá kerülhet, így
éves átlagban 3 százalékos inflációra számítanak a Takarékbanknál idén a tavalyi 2,8 százalék után.
A maginfláció ugyanakkor tartósan elérheti a 3 százalékot idén. Ezzel szemben a tartósan alacsony importált infláció, valamint a bér- és vállalkozói terhek csökkentése fékezhetik az árak emelkedését. Emiatt az MNB fokozatosan felkészülhet a monetáris kondíciók normalizálására, így a Monetáris Tanács az év során fokozatosan szűkítheti a nem-konvencionális eszközök használatát, azonban az alapkamat a jövő év közepéig változatlan maradhat Suppan szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.