Idén hetedik alkalommal rangsorolta a világ országait hét innovációs mérőszám alapján a Bloomberg Innovációs Indexe. A lista 2019-es kiadását Dél-Korea vezeti, az ázsiai ország hatodszorra végzett az élen. Németország nagyon szorosan végzett a második helyen, elsősorban a kutatás és a feldolgozóipar területén elért eredményeinek köszönhetően. Finnország négy helyet javítva a harmadik, megelőzve Svájcot és Izraelt.
A top tízben egyébként nagyobb átrendeződés zajlott, a 2018-as lista ezüstérmese, Svédország öt helyet rontva idén már csak a nyolcadik, a tavalyi harmadik helyezett Szingapúr pedig jelenleg már csak a hatodik. Sokat javított ugyanakkor Izrael, amely a szabadalmainak is köszönhetően jött fel a tizedikről az ötödik pozícióba. Az Egyesült Államok és Dánia helyet cserélt egymással, az USA ezzel ismét a tíz leginnovatívabb ország közé tartozik, a skandináv állam pedig a 11. helyre szorult vissza.
Az Európai Unió jól vizsgázott a 95 országot felvonultató listán, mind a 28 tagállam az első 50-ben szerepel, míg az idei innovációs rangsor legnagyobb vesztesei, Tunézia és Ukrajna már nem mondhatja ezt el magáról.
Magyarország szintén számottevően rontott: a Bloomberg indikátorai alapján hazánk egy év alatt öt helyet visszacsúszva már csak a 32. globálisan, az Európai Unió tagországai közül a 18.
Régiós versenytársaink között nem csak Lengyelország (22. hely), hanem Csehország (25.), Szlovénia (31.), de még Románia (29.) is megelőz minket. Érdekes ugyanakkor, hogy a digitalizáció szempontjából számos tekintetben úttörőnek számító Észtország csak a 36., a balti államot tehát még mi is előzzük.
A vizsgált hét mutató közül hazánk a feldolgozóipar hozzáadott értékével még ugyan tartani tudja a versenyt a nemzetközi élmezőnnyel – a tizenkettedikek vagyunk –, a high-tech ipari cégek koncentrációját figyelembe véve azonban például már csak a 26., a kutatás-fejlesztésre fordított kiadások tekintetében a 30., a kutatók arányát tekintve pedig a 33. helyen állunk.
A legnagyobb elmaradásunk a termelékenység, a felsőfokú oktatásban résztvevők arányában, valamint a szabadalmak területén mutatkozik, itt egyaránt csupán az 50. pozíciót foglaljuk el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.