A bruttó átlagkereset 2018 novemberében 355 100 forint volt, 10,4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.
A bruttó átlagkereset 2018. január–novemberben 327 200 forint,
a nettó átlagkereset 217 600 forint volt, mindkettő egyaránt 11,5 százakkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A növekedésre a munkaerő-kereslet élénkülése, a minimálbér és a garantált bérminimum 8, illetve 12 százalékos emelése, a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá bizonyos állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő keresetrendezések voltak hatással.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete – a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél – 355 100 forint, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 366 700 forint volt. Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 236 100 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 244 700 forintra becsülhető.
A bruttó és a nettó átlagkereset egyaránt 10,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete – a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézménye
A fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért 2,8 százalékos növekedése mellett a reálkereset 8,5 százalékkal emelkedett. A nemzetgazdasági szintű, átlagos havi bruttó munkajövedelem 343 100 forint volt, 11,4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 4,6 százalék volt.
A versenyszféra bérnövekedése (11,1 százalék) már negyedik hónapja dinamikusabb volt, mint az állami szférában mért adat (8,1 százalék). Míg a versenyszférában a nem rendszeres keresetek kétszámjegyű növekedést mutattak, addig a költségvetési szektorban minimális csökkenés volt megfigyelhető éves összevetésben – olvasható az ING közleményében.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a nemzetgazdasági átlag felett növekedtek a bérek az olyan nagyobb súlyú ágazatokban, mint
az építőipar, a kereskedelem vagy a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás, ahol a munkaerőhiány hajtja felfelé a béreket.
Ezen kívül természetesen a központi bérrendezéssel érintett területeken (rendvédelem, oktatás, egészségügy) is kétszámjegyű a bérnövekedés.
A munkaerő iránti kereslet bővült, vagyis a munkaerőhiány ellenére a vállalatok még képesek új munkaerőt felvenni.
Az elsődleges munkaerőpiacon közel 37 ezer fővel (1,2 százalékkal) nőtt a foglalkoztatás januárhoz képest. A közfoglalkoztatotti létszám eközben 113-115 ezer fő körül stabilizálódott, ami a januári szinthez képest közel 35 ezerrel kevesebb.
Ami a 2019. évi béralakulást illeti, nehéz megbecsülni a várt növekedést, hiszen a KSH új módszertannal méri majd a béreket, mediánbért is közölve. Másrészt a cafetéria átalakítása miatt a bérek dinamikusabban nőhetnek, mint 2018-ban ugyanakkor a rendelkezésre álló jövedelem ennél csak jóval mérsékeltebb ütemben bővülhet. Az idei béremelkedés reálgazdasági hatása tehát mérsékeltebb lehet, mint a tavalyi évben – írja a közlemény.
Németh Dávid a K&H elemzője azt is elmondta, hogy a béremelkedésből fakadó inflációs kockázat is erősödhet:
a magasabb fizetések ugyanis élénkítik a lakossági fogyasztást.
Ez tényező egyelőre csak kismértékben pörgeti az inflációt, de jövőben felfelé mutató kockázatot jelent. Ugyanígy rizikós inflációs szempontból, hogy a béremelkedés miatt a vállalatok kiadásai emelkednek, ezért előbb-utóbb kénytelenek lesznek árat emelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.