2018 novemberében az ipari termelés volumene 4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 3,5 százalékkal emelkedett.
A növekedéshez a legtöbb feldolgozóipari alág hozzájárult. A legnagyobb súlyú járműgyártás kibocsátása az előző hónaphoz hasonló ütemben nőtt. A számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása számottevően bővült, és az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása is meghaladta az egy évvel korábbit.
A termelés az év első tizenegy hónapjában 3,5 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában.
A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás novemberben az előző hónaphoz viszonyítva 1,1 százalékkal csökkent.
A KSH szűkszavú kommentárja alapján a visszafogott teljesítmény nem egy-egy kiemelt ágazatra vezethető vissza, mivel éves alapon a legtöbb feldolgozóipari alág képes volt növekedést felmutatni – mondja Virovácz Péter az ING elemzője. Nagy kérdés, hogy decemberben a hosszú leállás milyen mértékben fogja majd vissza az ipari kibocsátást, de várhatóan az utolsó negyedév gyengébb növekedést mutat majd, mint a harmadik negyedév.
Ezt BMI és az egyéb bizalmi indikátorok alakulása is alátámasztja. Mindezek alapján úgy véljük, hogy a GDP-növekedés üteme némileg mérséklődhetett az év utolsó negyedében. Ami az ipar várható teljesítményét illeti, a 2018-as év nagyjából 3,5 százalékos növekedése után idén 5 százalék körüli bővülésre számítunk az új kapacitások kiépülésével és belépésével, ám előrejelzésünket negatív kockázatok övezik, elsősorban a lassuló külső kereslet nyomán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.