A Fitch Ratings nagy valószínűséggel követi a Standard & Poor’s (S&P) lépését , és még az idén felminősíti Magyarországot – a cég holnap teszi közzé a magyar adósság első felülvizsgálatát –, a Moody’s Investors Services (Moody’s) azonban feltehetően a második felülvizsgálatig vár ezzel – mondta a Világgazdaság kérdésére Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője valamivel pesszimistább, ugyan a Fitchtől ő már most a besorolás emelését várja, a Moody’s esetében viszont nem számít idén az osztályzat javítására. Stabil kilátásról csak rendkívüli változás után javítanak az értékelésen a hitelminősítő cégek, s bár kedvezők az alapfolyamatok, de rendkívüli változás nem következett be. Jobbágy Sándor ezt azzal egészítette ki, hogy a Moody’s az idei első felülvizsgálatkor pozitív kilátásokat helyezhet a magyar kötvények besorolása mellé, és a második alkalommal emelhet a minősítésen.
Három évvel ezelőtt a három nagy hitelminősítő cég egymás után javította Magyarország hosszú lejáratú adósbesorolását, és ezzel akkor kikerültek a hazai kötvények a bóvlikategóriából. Most először az S&P lépett, múlt hét pénteken a BBB– (pozitív kilátásokkal) besorolást emelte egy fokozattal, BBB kategóriába (stabil kilátásokkal) az intézmény.
Jobbágy Sándor szerint a vártnál erősebb GDP-növekedés, az erősödő adóbeszedési hatékonyság és a javuló fiskális mutatók egyaránt a felminősítés irányába hatnak, ugyanakkor a bővülés fenntarthatósága kérdéses, különösen a dekonjunkturális külső környezet és a belső források korlátai miatt. Virovácz Péter a kedvező makrogazdasági mutatók mellett az adósság szerkezetének kedvező változását, a külföldi tartozás és a devizaarány csökkenését említette a felminősítés melletti érvként. A bankszektor jövedelmezősége emelkedett az elmúlt években, és a folyó fizetési mérleg is többletes. Kedvezőtlen viszont, hogy prociklikus a gazdaságpolitika, az adósságráta hiába csökken, még mindig magas a szintje, a demográfiai folyamatok rosszak, és a strukturális reformok sem valósultak meg. Az ING Bank vezető elemzője hozzátette: a hitelminősítők a fékek és ellensúlyok rendszerének erejét is figyelembe vehetik a döntésük során.
A magyar gazdaság évek óta tartó kiegyensúlyozott és stabil növekedésének köszönhetően tovább javította Magyarország hitelminősítői besorolását a Standard and Poor’s – idézte Varga Mihály pénzügyminisztert a tárca közleménye. Elemzők szerint indokolt és várható volt az ország felminősítése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.