Visszautasította a spanyol parlament a szocialista kormány 2019-es költségvetési tervét. A hírre a piac érdemben nem reagált, mind az ötéves, mind a tízéves állampapírok hozama az előző napi záróérték körül maradt a szavazást követően, ami arra utal, hogy
a befektetőket a spanyol belpolitikai problémánál jobban aggasztja a Brexit és a technikai recesszióba jutó olasz gazdaság
– nyilatkozta Jean-Christophe Machado, a Natixis stratégája a Reutersnak.
A büdzsé leszavazása gazdasági szempontból súlyos problémákat okozhat, miután Pedro Sánchez kormánya a nyugdíjak 1,6, a közalkalmazotti bérek 2,5 százalékos emeléséről már korábban határozott, és ezekhez az intézkedésekhez nem volt szüksége parlamenti jóváhagyásra. Csakúgy, mint a minimálbér jelentős, 22 százalékos emeléséhez sem. Ezekre a kedvezményekre azonban a fedezetet a 2019-es költségvetési terv biztosította volna, a kormány mintegy 5,6 milliárd eurós többletbevételt remélt idén a személyi és vállalati jövedelemadó, valamint az üzemanyagok jövedéki adójának tervezett emeléséből.
A terv visszautasítása miatt a GDP-arányos költségvetési deficit akár a 2,2-2,4 százalékot is elérheti idén az eredetileg becsült 1,3 százalékkal szemben
– mondta María Jesús Montero pénzügyminiszter.
Az ING elemzése szerint a belpolitikai bizonytalanság rányomhatja a bélyegét a gazdasági növekedésre – a vállalatok későbbre halaszthatják az esetleges beruházásokat és a munkavállalói létszám bővítését, és akár a lakossági költekezésen is nyomot hagyhat az ország jövőjével kapcsolatos számos bizonytalanság. Emellett várhatóan a globális GDP-növekedés lassulása is visszahúzza a spanyol gazdaságot. A nemzeti statisztikai hivatal, az INE adatai azt mutatják, hogy tavaly 2,5 százalékos volt a spanyol GDP-növekedés, ami az Európai Bizottság szerint idén 2,1 százalékosra lassulhat, míg a jegybank 2,2 százalékos bővülést vetít előre. Az utóbbi kormányzója, Pablo Hernández de Cos azonban leszögezte, hogy a prognózison a belpolitikai események és azok gazdasági hatásai még ronthatnak.
Noha a tegnapi parlamenti szavazás előtt a Reuters még úgy tudta, hogy Sánchez a büdzsé visszautasítása esetén azonnal előrehozott választást jelent be, erre végül lapzártáig nem került sor. Egy hivatalnok arról tájékoztatta a hírügynökséget, hogy a miniszterelnök a pénteki kabinetülést követően tesz majd bejelentést, ám az nem derült ki, mivel kapcsolatban.
Az előrehozott választást – ha sor kerül rá – sajtóinformációk szerint április 14-én vagy 28-án tarthatják, vagy az európai parlamenti választással is összevonhatják májusban.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashataja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.