Jerome Powell az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed vezetője keddi kongresszusi meghallgatásán a gazdasági bővülést veszélyeztető kockázatokra hívta fel a figyelmet. A kockázati tényezők közé sorolta a globális gazdasági növekedés lassulását, a pénzpiacok kilengését és a bizonytalan amerikai kereskedelmi politikát.
A Fed vezetője azt mondta, hogy a kamatmódosításokat tekintve „türelmesek” lesznek, figyelembe véve a globális gazdasági és pénzügyi fejleményeket. Jerome Powell szerint a Fed döntései jelentősen „adatfüggőek” lesznek.
Decemberben a Fed azt jelezte, hogy 2019-ben két alkalommal emel kamatot. Számos szakértő a sok bizonytalansági tényező miatt azonban arra számít, hogy a Fed az év utolsó harmadáig kivár, vagy egyáltalán nem változtat a kamaton.
Jerome Powell szerint tavaly valamivel 3 százalék alatti volt az amerikai GDP-növekedés és a Fed előrejelzése szerint idén a gazdasági bővülés némileg lassul.
A Fed legutóbbi január végi kamatdöntő ülésén nem változtatott az irányadó 2,25-2,50 százalékos kamatsávon.
A Fed az erős gazdasági növekedéssel, a foglalkoztatás erőteljes bővülésével, az alacsony munkanélküliséggel, a lakossági fogyasztás jelentős emelkedésével és azzal indokolta a döntését, hogy a fogyasztói árak alakulása megközelítette az inflációs célt.
A Fed kamatdöntő nyíltpiaci bizottsága (FOMC) 2015 decembere előtt hét évig tartotta történelmi mélységben, zéró közeli szinten az alapkamatot, hogy ezáltal ösztönözze a gazdasági növekedést és felpörgesse az inflációt.
A Fed tavaly négy alkalommal, 25-25 bázispontos kamatemelést hajtott végre, legutóbb decemberben, amikor a jelenleg is érvényes 2,25-2,50 százalékra húzta fel az irányadó kamatsávot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.