A piacokon tegnap még nem uralkodott pánikhangulat a spanyol parlament szerdai költségvetési szavazása miatt, noha az egyre növekvő feszültségek közepette valószínű, hogy a képviselők elutasítják a kisebbségben kormányzó szocialisták 2019-re vonatkozó tervezetét, és ez előrehozott választásba torkollhat. Tegnap napközben a spanyol tízéves állampapírok hozama a pénteki 1,24 százalékos záróérték körül mozgott, az IBEX 35 tőzsdeindex pedig 0,84 százalékkal emelkedett. Ez a tendencia nem meglepetés, a befektetők sokszor szembesültek már azzal a problémával Spanyolországban, hogy a katalán függetlenségi törekvések belpolitikai fennakadásokat okoznak – mondta a Világgazdaságnak Szabó Barnabás, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója.
A szakértő szerint a katalán kérdésben előrelépés történt azt követően, hogy az előző kormány évekig rettentő rosszul kezelte a helyzetet. Pedro Sánchez miniszterelnöksége idején legalább párbeszéd kezdődött a felek között a korábbi vádaskodás helyett. A kisebbségben kormányzó szocialistáknak az idei büdzsé parlamenti jóváhagyásához szükségük lenne 17 függetlenségpárti katalán képviselő támogatására is. A siker érdekében a 2019-es költségvetési tervezetben 16,8 százalékra emelték a regionális költekezés részarányát az előző évi 13,1 százalékról. Ezzel azonban nem elégedtek meg a katalánok, és függetlenségi referendum kiírását követelték, az egyeztetések pedig megszakadtak a felek között.
Évekig párbeszédet akartak, mi eleget tettünk a kérésüknek. Ha ez nem elég, le kell állnunk a tárgyalásokkal
– idézi Carmen Calvo miniszterelnök-helyettest a Reuters.
Sánchezék ráadásul amellett, hogy nem tudtak megegyezni a katalánokkal, a párbeszéddel sok spanyolt is magukra haragítottak. Vasárnap több tízezer tüntető vonult Madrid utcáira, és az ellenzéki Néppárt (PP) élén álló Pablo Casado előrehozott választás kiírását követelte.
Sajtóinformációk szerint a kéréstől Sánchez nem feltétlenül zárkózik el, a spanyol EFE hírügynökség kormányzati forrásokból úgy tudja, a miniszterelnök azt fontolgatja, hogy április 14-én az urnákhoz szólítsa-e a spanyolokat. A legfrissebb közvélemény-kutatásokból az derül ki, hogy a Néppárt, a Polgárság Pártja (Ciudadanos) és a szélsőjobboldali Vox együttesen megszerezhetné a parlamenti többséget. Szabó Barnabás szerint azonban a Néppárt számára az lenne az ideális, ha a nacionalista politikai erőt kihagyhatnák a koalícióból, mert a PP és a Pogárság Pártjának tervei könnyebben összeegyeztethetők.
Mivel a PP-nek nem a programját utasították vissza a választáson, hanem bizalmi szavazással váltották le, a párt valószínűleg a korábbi, a kormányzása alatt is gyakorolt gazdaságpolitikához ragaszkodik egy esetleges kampány során
– mondta a kutató.
A Néppárt a felső középosztályra építi gazdaságpolitikáját, a cégeknek adókedvezményeket biztosított. A szocialisták ezzel szemben az idei büdzsé keretében vállalati adókat emelnének, és a szegényebb rétegek szimpátiáját szeretnék elnyerni. Ez utóbbi volt a céljuk az év elején hatályba lépett 22 százalékos minimálbér-emeléssel is.
A spanyol legfelsőbb bíróságon kedden veszi kezdetét a katalán függetlenségi politikusok és civil szervezeti vezetők elleni per a 2017. október 1-jén alkotmányellenesen megtartott és rendőri erőszakba torkollott függetlenségi népszavazás megrendezése, valamint a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadása miatt.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.