BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Matolcsy György: strukturális reformokra van szükség

A jegybankelnök szerint 2030-ig Ausztria egy főre jutó jövedelmi szintjének 85 százalékát érhetjük el.

A fenntartható felzárkózás a cél a következő években, amihez versenyképességi fordulatra van szükség – mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) évnyitóján. Ehhez

strukturális reformokra van szükség, amivel felzárkózhatunk Ausztriához, 2030-ig nyugati szomszédunk egy főre jutó jövedelmi szintjének 85 százalékát érhetjük el.

A versenyképességi fordulat nélkül viszont a közepesen fejlettek csapdájába ragadhatunk.

Parragh László: fontos, hogy ne csak az autóiparra építsünk

Sokkal nehezebben álltunk talpra a válságból, mint a németek, viszont válságkezelésben utolértük őket az MKIK elnöke szerint.

Az elmúlt években Magyarország az EU növekedési motorjává lépett elő – fejtette ki a jegybankelnök. 2010 és 2013 között fiskális fordulat monetáris fordulathoz vezetett, és a 2013 után meginduló növekedési fordulat utáni öt évben a GDP bővülési üteme magasabb volt, mint az EU nyugati országaiban. Hat életminőségen javító programpont mellett hat gazdaságot segítő programpontot dolgozott ki az MNB.

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke beszédet mond a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A következő időszakban nem egy konkrét növekedési célt kell kitűznünk, hanem azt, hogy

két százalékponttal gyorsabb legyen a bővülés üteme, mint az EU átlaga.

Az extenzív növekedést intenzív pályára kell átállítani ahhoz, hogy felzárkózhassunk Ausztriához. Ehhez évente 4-4,5 százalékkal kell emelkednie a termelékenységnek. Tizenkét reformterület van, ezek közül

Matolcsy György a pénzügyi rendszer átalakítását emelte ki, amelyben a GDP-arányos hitelállományt duplázni lehet, fix kamatozás mellett.

330 pontos programmal állt elő az MNB

A jegybank javaslatainak végrehajtása eredményesen támogathatja Magyarország legfejlettebb országok közé történő felzárkózását – véle az MNB.

A jegybank számításai szerint egy százalékos hitelállomány-növekedés a GDP-bővülését jelentősen segíti. A hitelállomány emelkedése 20 százalékával emeli meg a gazdasági növekedés dinamikáját.

Magyar államadósságot magyar kézbe!

Magyarország államadóssága akkor jó, ha csökken, ehhez újabb reformsorozat vezet el,

kilenc lépéssel lehet elérni azt, hogy 100 százalékig magyar kézben legyen az állam tartozásállománya.

A kkv-szektorban hét százalékos növekedés érhető el, ami önmagában is jelentős mértékben járul hozzá a GDP bővüléséhez, érdemes célul kitűzni azt, hogy 10 ezer magyar kkv lépjen ki a nemzetközi szintérre, és kezdejen exportba.

Az egyszámjegyű szja és az évente 5 százalékos nettó reálbérnövekedés lenne célszerű, miközben a munkanélküliségi ráta minden megyében hat százalék alá csökkenjen. A demográfiáról sem lehet megfeledkezni, évente 110 ezer újszülöttre lenne szükség – tavaly 90 ezer gyermek született Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint. Számos más célt is megfogalmazott az MNB elnöke: javítani kell a népesség egészségügyi állapotán, legalább egy magyar egyetemnek be kellene kerülnie a világ legjobbjai közé, fel kell készülni az ipar 5.0-ra – ez utóbbinál a vállalati adóbevallással töltött időt lenne célszerű lefaragni a jelenlegi 170 óráról. Az energiaimportot 50 százalék alá kellene csökkenteni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.