A ZEW kedden közölte, hogy a megkérdezett német pénzügyi elemzők és intézményi befektetők következő hat hónapra vonatkozó várakozásait mutató gazdasági hangulatindex értéke 1,6 ponttal mínusz 13,4 pontra emelkedett februárban. A mérsékelt javulás ellenére ez az érték messze elmarad a 22,4 pontos hosszú távú átlagtól, ugyanakkor kedvezőbb a mínusz 14,0 pontos várakozásoknál.
Az euróövezeti várakozásokat mutató ZEW-hangulatindex 4,3 ponttal, mínusz 16,6 pontra javult februárban. Szakértők rosszabb értéket, mínusz 18,2 pontot valószínűsítettek.
Ismét jelentősen romlott azonban a németországi aktuális állapot megítélése: az ezt tükröző index értéke 12,6 ponttal, 15,0 pontra esett, ami 2014 decembere óta a legrosszabb érték, és sokkal kedvezőtlenebb az enyhe romlást valószínűsítő 23,0 pontos várakozásnál.
Az euróövezet aktuális üzleti környezetének megítélése 8,3 ponttal mínusz 3,0 pontra süllyedt, miközben az inflációs várakozások jelentősen csökkentek, a mutató 5,3 ponttal 6,8 pontra zuhant.
Az adatokat kommentálva Achim Wambach professzor, a ZEW elnöke kiemelte: jelenleg nem számítanak arra, hogy a lassuló német gazdaság gyorsan magához tér. Németországban gyenge volt a gazdasági helyzet, különösen a feldolgozóiparban. Az ipari termelés ismét csökkent, a rendelésállomány stagnált és a külkereskedelem sem ad jelenleg új lendületet.
Mindezt híven tükrözi az a tény, hogy a jelenlegi helyzet megítélése ismét jelentősen romlott, és a következő hat hónapban sem várnak áttörést az elemzők.
A német gazdaság 1,4 százalékkal nőtt 2018-ban, ami az utóbbi öt év leggyengébb üteme volt. Október-decemberben stagnált a hazai össztermék (GDP) az előző negyedévhez képest, éves összevetésben pedig 0,6 százalékkal nőtt. 2017-ben és 2016-ban egyaránt 2,2 százalékkal bővült a német gazdaság.
A kormány január végén jelentősen rontotta a német gazdaság idei növekedésére adott előrejelzését, így a korábban várt 1,8 százalék helyett már csak 1 százalékra számít.
A növekedést legfőképpen a brit EU tagság megszüntetése (Brexit) körüli bizonytalanság és a többoldalú megállapodásokon alapuló, multilaterális nemzetközi rendet kikezdő kereskedelmi konfliktusok lassítják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.