A külső gazdasági környezet lassulására két módszerrel lehet felkészülni: a belső piac erősítésével és új kereskedelmi partnerség kiépítésével
– mondta a Világgazdaságnak a készülő gazdaságvédelmi programra vonatkozó kérdésre válaszolva Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Mivel a kereskedelmi partnerség kiépítése hosszabb időt igénylő folyamat, szerinte inkább a belső piac erősítése jöhet szóba. Németh Dávid kiemelte: elsősorban három tényezővel operálhat a kormány: tovább pörgetheti a lakossági fogyasztást, béreket emelhet a közszférában, végül több állami beruházást indíthat. Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója lapunk kérdésére elmondta:
a magyar gazdaság szerkezetét egy-két év alatt nem lehet megváltoztatni, ám adócsökkentéssel, különösen a munkát terhelő adóék mérséklésével lehet fellépni.
A kiadásokat azonban nem lenne célszerű növelni, a foglalkoztatottság visszaesését átmenetileg mérsékelheti a költekező gazdaságpolitika, de ez csak rövid távon nyújt megoldást.
A makrogazdasági mutatók azonban lényegesen jobbak – fejtette ki a vezérigazgató. Noha most sokan válságot kiáltanak, sokkal valószínűbb, hogy csupán dekonjunktúra következik. Palócz Éva hozzáfűzte: a kiemelkedően magas növekedést hozó évek alatt nem takarékoskodott eléggé a kormány – a prociklikus fiskális politika volt a jellemző –, és ez visszaüthet a lassuló világgazdasági környezetben.
Németh Dávid arra hívta fel a figyelmet, hogy a gazdaság ösztönzéséhez pénzre is szükség lehet, amit magasabb deficittel vagy az adósságcsökkentés ütemének visszafogásával, illetve az adóbeszedés hatékonyságának növelésével teremthetnek elő. Érdemes mérlegelni, hogy a mérsékeltebb GDP-növekedés vagy a fiskális célok figyelmen kívül hagyása okoz-e nagyobb problémát hosszú távon – mondta a K&H elemzője.
A globális kereslet csökkenése és a vállalatok viszonylag magas adóssága lehet a táptalaja a globális recesszió begyűrűzésének – mondta Németh Dávid. Azt viszont megjósolhatatlannak tartja, hogy konkrétan melyik pénzügyi eszköz lehet az, amelyen keresztül a világgazdaság lassulása elérheti Magyarországot.
Ha a többi európai ország valóban recesszióba süllyedne, megállhatna a magyar munkaerő elvándorlása is – mondta Palócz Éva. Mivel a külföldi piacok sokkal kevesebb dolgozót igényelnének, nem kizárt, hogy a kivándorlás folyamata megfordulna. A szakértő szerint a foglalkoztatás költségének csökkenésével együtt a hazatérők is enyhítenék a munkaerőhiányt. | VG
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.