A 2008-as gazdasági válság rávilágított arra, hogy a világban átrendeződés zajlik – ezért kellett átalakítani Magyarországot 2010 után. Ez lett a magyar modell, amely gazdaság és társadalompolitikai modellből áll, vagyis a közösségek és az egyén kapcsolatának egyensúlyba kellett kerülni és a kereszténydemokrata elvekhez kellett visszatérni. A kereszténydemokrácia arról szól, hogy meg kell védeni az ebből a kultúrából kinőtt „létformákat” (tulajdon-, szabad vállalkozás, a család, nemzeti közösség), amelyek korábban meggyengültek – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) gazdasági évadnyitó konferenciáján.
A Magyar Nemzeti Bank 330 javaslatot tesz Magyarország versenyképességének javítása érdekében. Matolcsy György jegybankelnök szerint 2030-ig Ausztria egy főre jutó jövedelmi szintjének 85 százalékát érhetjük el. Varga Mihály pénzügyminiszter pedig elárulta, hogy egy dologban már utolértük Ausztriát.
A magyar modell a gazdaságban azt jelenti, hogy a „pénzügyekben mindennek rendben kell lenni”. Ez minden gazdasági siker kiindulópontja. Ezért volt fontos a pénzügyi helyzet stabilizálása – semmilyen kilengést nem lehet megengedni, még a választási években sem. Ezért kell az államadósságot magyar kézbe venni – tette hozzá a miniszterelnök.
A magyar modell része a „segély helyett munkát” elv bevezetése, illetve a munkaalapú gazdaság megteremtése.
A hazai modell része a családbarát Magyarország megteremtése – a családtámogatásokon túl komoly szemléletváltozásra is szükség van. A fő célkitűzés persze a demográfia fordulat elérése, nő a születésszám, de még messze vagyunk a kitűzött céloktól.
A magyar modell negyedik pillére a miniszterelnök szerint a teljes foglalkoztatottság elérése – hamarosan elérhetjük, hogy ötmillióan dolgozzanak a magyar gazdaságban ha ideszámítjuk a munkát végző nyugdíjasokat és a diákokat is.
Orbán szerint a nyugdíjasok kedvező feltételek mellett visszatérhetnek a munkaerőpiacra, és szükség is van ezen munkavállalók tapasztalataira.
Az ötödik pillér az ipar modernizálása, az „ipari dimenzióváltás”.
Vendégmunkásokat csak a hiányszakmákba és csak átmenetileg akarunk beengedni, ezért az extenzív növekedés forrásai kimerülnek. Így a már dolgozóknak kell hatékonyabban termelniük, mert enélkül nem lesz gazdasági növekedés.
A magyar gazdaság hatodik pillére a „jó gazdakultúra” vagyis a mezőgazdaság. Nem szabad leértékelni a mezőgazdaságot, az élelmiszeripart, a sportipart, a kultúra. Ez utóbbi jó példa magyar filmipar felépülése – amely immár százmilliárdos üzlet.
További erőssége a magyar gazdaságnak az idegenforgalom – ezekről a lehetőségeinkről sem szabad megfeledkezni, élni kell velük – fogalmazott Orbán Viktor.
A magyar fejlődés lehetővé teszi, hogy mindenki lépjen egyet előre – így sikerülhet például a szegénységet felszámolni. Ennek érdekében a kormány több célkitűzést fogalmazott meg 2030-ig:
Emellett a teljes közép-európai térséget tegyük egységes gazdasági térséggé Bajorországtól, Lengyelországon át Szerbiáig. Olyan gazdaságpolitikára van szükség, amely növeli a határon túli befektetéseket annak érdekében, hogy profitot tudjanak hazahozni a magyar cégek. Ezért forrásokat kell teremteni azon magyar cégek számára, akik hajlandóak „kifektetni”. Be kell szállni a magyar cégeknek a nemzetközi versenybe – a cél, legalább annyi profitot hazahozni, mint amit az itt működő külföldi cégek hazautalnak – mondta Orbán Viktor miniszterelnök.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.