Nemcsak az ÁKK, hanem a gazdaságpolitika sikere is az államadósság belföldi arányának növelése. Ez is azt mutatja, hogy ha harmonizáltan működik a gazdaságpolitika, akkor jelentős eredményeket lehet elérni – mondta Barcza György, az ÁKK vezérigazgatója.
– tette hozzá Szabó László, a HOLD Alapkezelő igazgatóságának elnöke. Szabó szerint a következő nagy gazdasági válságkezelés a fiskális oldal irányába fog eltolódni, ebben az adósságkezelés fontos lehet. Az eurózóna működőképessége is megkérdőjeleződhet.
– fogalmazott markánsan a versenyszféra oldaláról a HOLD Alapkezelő vezetőségi tagja. Aki érzékeny a kamatokra, az tud venni inflációkövető állampapírt, akit ez nem érdekel, az a bankban közel 0 százalékos kamattal tartja a pénzét. Aki pedig a szürke-fekete gazdaságban „kavar”, annak pedig ott a készpénz. Az állam – mint a bazárban – mindenkinek tud egy olyan kamatot adni, ami megfelelő.
A külföldi befektetőknek a hatalmas befektetésre rendelkezésre álló forrás miatt már egy alacsonyabb hozamszint is megfelelő, de a hazai lakosságnak ez nem megfelelő, ezt próbálják ösztönözni a pénzügyi vagyongyarapodást – magyarázta az ÁKK vezetője. Látni kell, hogy van egy lakáspiaci boom, a lakáshitelek rekordmagasan vannak, a látra szóló betétek és a készpénzállomány magas aránya mögött a lakáspiaci likviditás emelkedése áll, mivel az emberek nem tudják, hogy pontosan mikor fognak lakást venni.
10 százalékos lakáspiaci növekedéssel viszont még mi sem tudunk versenyezni
– mondta Barcza György.
Szabó ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a bankok érdekeltségét is növelni kell, a lakossági állampapírok arányának tervezett duplázáshoz ugyanis szerinte az Államkincstár nem lesz elég. Egy 0,1 százalékpontos jutalékemelés 0,3 százalékos kamatemeléssel lehet egyenértékű, ez az ösztönző a HOLD Alapkezelő vezető tagja szerint már megfelelő lehet az értékesítői szektornak. Az elmúlt időszakban több állampapírt vásárolt a pénzügyi szektor, és csak kevesebbet a háztartások. Szabó László rávilágított,
Az ÁKK vezetője szerint a kamatemelkedést a lakossági megtakarításoknál előre hozták, ma már 4 százalék felett vannak az inflációkövető 3-5 éves papírok, és a jelenlegi magyar rendszer már mérsékelni tudja azt a sokkot, ami a világgazdaságot egy esetleges válság során érheti. Barcza György úgy látja, ha a lakáspiaci boom lassulni kezd, akkor a jelenleg készpénzben és bankbetétben álló 14 ezer milliárd forintnyi ingatlanpiaci likviditás új helyet keres majd magának, ez pedig a lakossági állampapírpiacnak is jól jöhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.