Magyarország kipróbálta néhányszor, hogy a növekedés fontosabb volt az egyensúlynál, ezért számunkra fontosabb az egyensúly és a növekedés – a megfelelő sorrendben – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamar (MKIK) gazdasági évadnyitó konferenciáján.
A magyar gazdaság növekedésben még vannak tartalékok, a növekedési ütemelőnyünket a következő években is lehet tartani.
A Magyar Nemzeti Bank 330 javaslatot tesz Magyarország versenyképességének javítása érdekében. Matolcsy György jegybankelnök szerint 2030-ig Ausztria egy főre jutó jövedelmi szintjének 85 százalékát érhetjük el. Orbán Viktor miniszterelnök szerint 2030-ig az öt legélhetőbb ország közé kerülhet Magyarország.
Varga szerint mind a mai napig a V4-ek közé tartozik a magyar gazdaság – nem pedig Bulgária és Románia a versenytársuk. Lehet emlegetni Romániát, de érdemes megkérdezni erről a mind a két piacon jelenlévőlevő vállalkozásokat – bár épp a Nestlé hoz épp most gyártást Magyarországra Romániából.
A cél az uniós átlagmeghaladó gazdasági bővülés fenntartása.
Vannak még tartalékok a teljes foglalkoztatás eléréshez, bár bizonyos értelemben már utolértük Ausztriát, hisz idehaza ma már többen dolgoznak, mind nyugati szomszédunknál – ez a fordulat 2010 után következett be. Az átlagember a gazdaság teljesítményét a fizetések alakulásán méri le:
az elmúlt években két számjegyű bérnövekedés ment végbe évente – ez idén is ismétlődik, ezt teszi lehetővé a hatéves bérmegállapodás.
A közfoglalkoztatottak jelentős része az ország keleti megyéiből kerül ki, ezért itt indította új foglalkoztatási programjait. A cél az, hogy 2020 végéig 77 ezer új munkahelyet teremtsenek – így a munkanélküliségi ráta három százalék alá kerülhet – mondta a pénzügyminiszter.
Versenyképesség javulása nélkül nincs tartós gazdasági növekedés – ezt teszi lehetővé a háromoldalú bérmegállapodás. A kormányzat válllta ebben a bérterhek csökkentését – amely jelentősen javította cégek pénzügyi pozícióját.
Ebből a megtakarításból tudtak a cégek beruházni és béreket fejleszteni. Ha a program végig tud futni, akkor 2022-re a V4-ek legkedvezőbb adózási környezetét tudja nyújtani a magyar gazdaság.
Egyszerűsödik a kkv adóbevallása is a közeljövőben.
Tavaly már 1,5 millió magánszemély meg sem nézte a NAV által készített adóbevallását.
2021-re a cégek adóbevallásának a többségét is az adóhivatal fogja elkészíteni – tovább folytatódik ez a program is.
A kormány célja, hogy a magyar lakosság finanszírozza a magyar államadósságot – ehhez viszont meg kell duplázni ezt az állományt, ezért új termékekkel jön ki idén az államadósság-kezelő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.