Miután az elmúlt években egy hatalmas válságon vagyunk túl, s azt követően átlendülve egy komoly fellendülés mutatkozik az adatokban, ráadásul az első felmérés alapján persze nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, az index a későbbiekben, több adatfelvétel után éri el valódi értékmérő szerepét – még akkor is, ha az adatokat 2013-tól visszamenően értékelték a mostani mintavételkor – mondta el Vértes András, a kutatásban az Intrum partnereként működő GKI Gazdaságkutató Zrt. elnök-vezérigazgatója.
A szakember szerint a tavalyi év adata magasabb lehet, mint az idei év, hiszen az elemzők – így a GKI is – a beruházások és a fogyasztás dinamikájának csökkenését prognosztizálják.
A magyar lakossági hitelállomány az elmúlt évek meredek csökkenése után, lassan elindul felfelé, de a GDP 20 százalék alatti mértéke rendkívül alacsony.
Hazánkban a GDP arányában 40 százalékon volt a csúcs a lakossági eladósodottságban, miközben az EU-átlag valamivel 60 százalék alatt áll
– ez tehát jelzi a hitelpiacban rejlő potenciált.
A lakossági nem teljesítő hitelek (NPL) tekintetében a magyar bankrendszeren belül rendkívül alacsony – 4 százalék körül van –, ugyanakkor az eladott hitelcsomagokkal a teljes nem fizető állomány (banki és nem banki követelésekkel együtt) 6900 milliárd forintra rúg, s itt a csökkenés épp csak most indult meg a csökkenés. Vértes András hangsúlyozta:
miután a családok jövedelme ebben az időszakban növekedett – tíz év alatt 40 százalékos reálbér-növekedés volt, ami Európa egészében kiváló, ám régiós szinten csak a többiekhez simuló változást jelent – összességében a lakosság fizetési pozíciója javult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.